Švanda dudák. Foto: Divadelní léto

Od úterý do neděle obsadí scénu U Ježíška Švanda dudák

V úterý 14. 7. se na jeviště Divadelního léta pod plzeňským nebem vrací na šest večerů Ondřej Rychlý v titulní roli komedie Švanda dudák. Spolu s ním si v příběhu, který režisér Marek Němec přenesl do nedávných 90. let, zahrají Eliška Hanušová, Martin Písařík, Tomáš Karger a další.

13. ročník Divadelního léta začal na scéně U Ježíška minulý týden doprovodným programem. Kromě Švandy dudáka se diváci mohou těšit od 25. do 27. 7. na letošní novinku, inscenaci Poslední zrnko písku, která bude generační výpovědí studentů činohry pražské DAMU. Vstupenky na Divadelní léto jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut a také na místě v pokladně před představením od 19 hodin.

Premiéra Švandy dudáka se na scéně U Ježíška uskutečnila vloni 29. 6. Autory adaptace Tylova Strakonického dudáka jsou režisér Marek Němec a dramaturg Jiří Janků. Titulní role muzikanta, který hledá ve světě štěstí a slávu, byla pro herce Ondřeje Rychlého velkou výzvou – musel se totiž naučit hrát na dudy. „Bylo to náročné, ale myslím, že vloni se mi už během repríz podařilo v hraní zlepšit. Letos jsem na dudy začal trénovat asi před měsícem a hodně mě to baví, tak se vší pokorou věřím, že to bude ještě o něco lepší než vloni,“ řekl Ondřej Rychlý.

Nové schodiště spojuje Mikulášskou ulici a park U Ježíška

Na scénu Divadelního léta se spolu s ním v obnovené premiéře vrací Eliška Hanušová jako Švandova milá Dorotka, Martin Písařík v roli Vocilky a Michal Štěrba jako Švandův věrný přítel Kalafuna, v dalších rolích pak Jana Kubátová, Klára Krejsová, Tomáš Karger, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml. nebo David Kubát. Chybět nebude ani skupinka romských dětí, které představují početnou rodinu Kalafunových, a v rámci představení se v menších rolích objeví i mladí amatérští herci a herečky. „Od počátku našeho festivalu se snažíme otevřít Divadelní léto mladým lidem, které zajímají různé divadelní profese, a umožnit jim jako brigádníkům či stážistům tuto práci poznat. Několik z nich již úspěšně zamířilo na umělecké školy,“ upozornila ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Novou formou spolupráce s mladými umělci je rezidenční pobyt, který Divadelní léto letos v červenci poprvé otevřelo v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích u Nepomuka. Výsledky práce studentů DAMU uvidí návštěvníci festivalu od 25. do 27. 7., kdy se U Ježíška odehraje nově vzniklá autorská inscenace Poslední zrnko písku. Režisérkou je Aminata Keita a dramaturgem Jaroslav Jurečka.

Festival nezapomíná ani na děti, už počtvrté pro ně od 20. do 24. 7. organizuje příměstský tábor se zaměřením na divadlo.

Aktuální informace najdou diváci na www.divadelnileto.cz a na FB.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: