Foto: MMP

Plzeň slavila vznik republiky, pestrý program přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí v Plzni oslavily ve čtvrtek 28. října 103. výročí vniku republiky. Pestrý program, který připravilo město spolu s partnery zdarma či za zvýhodněné vstupné, je přilákal do muzeí, galerií, parků, na sportoviště, do zoologické zahrady, na Jiráskovo náměstí, do divadla i na další místa. Den vyvrcholil ohňostrojem na náměstí Republiky, kterému předcházel vzpomínkový akt u Památníku národního osvobození na náměstí T. G. Masaryka.

„Vím, že naše společnost je v současné době velmi rozpolcena a že mnozí lidé státu nedůvěřují. Přesto si musíme připomínat, že zodpovědnost za život společnosti, za život našich blízkých i za život lidí nám neznámých nese každý z nás. Je to náš mravní úkol a projev naší lidskosti. Každý z nás ovlivňuje podobu našeho státu i to, jak zvládneme všechny obtížné situace a krize,“ řekl při svém proslovu primátor Martin Baxa.

Podle primátora vnesl do základů vznikajícího státu ideály humanismu, demokracie a svobody především Tomáš Garrigue Masaryk. Právě pro tyto ideály, které osobně zastával a propagoval celý svůj život, se stal neodmyslitelnou, rezonující a stále vzývanou součástí českých dějin. „My bychom na něj měli navazovat, jeho ideálů a vizí bychom se měli pevně držet a neustále je prosazovat. Jsem přesvědčen, že jedině tak budeme mít slušný, prosperující, důstojný a sebevědomý stát. Tím bychom dnešní výročí uctili vůbec nejlépe,“ dodal Martin Baxa, který při shromáždění také zavěsil stuhu na prapor Československé obce legionářské u příležitosti 100. výročí jejího založení. Součástí akce bylo i složení slibu novými strážníky Městské policie Plzeň.

Organizátoři spokojeni

„Jsme spokojeni, různé cíle odhadem navštívilo kolem 30 tisíc lidí, čímž se blížíme k minulým letům. Velký zájem byl například o zoologickou zahradu, do níž přišlo zhruba 6700 lidí, do Techmanie Science Center zavítalo 3200 návštěvníků. Lákaly ale i menší cíle, například Loosovy interiéry, historické podzemí, obrovský zájem byl o prohlídky vnitřních prostor radnice na náměstí Republiky, lidé ale využili i zvýhodněné vstupné do bazénů a podobně,“ dodala Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. Speciální program zval letos na Jiráskovo náměstí. Celodenní nabídku tam připravila Nadace Proměny Karla Komárka ve spolupráci s městem Plzní i organizací Post Bellum. Série tematických akcí se týkala minulosti i budoucnosti Jiráskova náměstí na Slovanech.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: