Foto: Micro93 / Shutterstock.com

Ostrov Krk: Rušná letoviska i klidné osady jsou tu pro každého milovníka Chorvatska

Když se řekne Krk, ti znalí si představí buď chorvatský ostrov stejného jména, nebo rušné letovisko, které se na něm nachází. Obě odpovědi budou správné. Společně s ostrovem Cres patří Krk k největším chorvatským ostrovům a k oblíbeným místům, kde zahraniční turisté tráví svou letní dovolenou. Co všechno tu můžete vidět a zažít?

Chorvatské ostrovy

Pro Chorvatsko je typické středomořské klima s dostatkem slunečných letních dní. Málokdy vám zde dovolenou celou proprší. I proto je tato jihoevropská země vítanou destinací, kam ročně zavítají návštěvníci ze všech konců Evropy. A nejen z ní. Její příroda a historické památky lákají turisty z celého světa. A nejsou to jen krásy přírody, co táhne turisty do Chorvatska. K atraktivním destinacím patří zejména lázně a jejich léčebné procedury – masáže, akupunktura, wellness, rehabilitace, zábaly.

Pojďme se však podívat na ostrov Krk, pro něhož jsou typické lesy, jež pokrývají asi třetinu jeho plochy, ale také průzračné vody při pobřeží, rušné pláže stejně jako ty romanticky osamělé.

Historie ostrova Krk sahá až do prehistorie

Na severu narazíte na vápencové kopce i s nejvyšším horským hřebenem ostrova. Jedná se o horu Obzova, jehož nadmořská výška sahá až do 568 metrů. Zdejší prostředí bylo lákavé pro dávné obyvatele, kteří se na Krku usadili už v prehistorii. Ty pak nahradili ve 2. století př. n. l. Římané a zanechali zde své stopy. Chorvati pak ostrov Krk obsadili během stěhování národů v 7. století n. l. Později se o Krk přetahovala Benátská republika, Habsburkové i Napoleon. Od roku 1993 patří ostrov definitivně pod správu Chorvatska.

Proč je Krk tak oblíbený?

Dělá to zejména jeho snadná dostupnost. S pevninou je spojený mostem se dvěma vznosnými oblouky. Počítejte s tím, že za přejezd zaplatíte mýtné. V severozápadní části ostrova je pak letiště Rijeka, takže není problém se sem dostat také pohodlně letecky, pokud raději volíte tuto možnost přepravy. Ubytování v Chorvatsku je možné především v hotelích, hotelových vilách a apartmánech, což v hojném počtu najdete také na ostrově Krk. Pak už jen na vás záleží, jak daleko to chcete mít k pláži, a podle tohoto parametru si v nabídce vybírat vhodnou destinaci. Severní část ostrova je rušnější a živější, jih naopak klidnější s osamělými plážemi, na nichž nebudete rušeni přemírou milovníků letního slunění a opalování.

Nechte se hýčkat místními specialitami

Pobyt v zahraničí také svádí k tomu, abyste se seznámili s tamní kulturou, zvyky a také kuchyní. Ta chorvatská vychází z balkánských tradic a využívá všeho, co nabízí zdejší příroda. Jsou to zejména ryby a krevety, které na ostrově Krk patří k těm nejchutnějším na Jadranu. Již v období římských císařů je tu oblíbené jehněčí a k tomu víno s domácích hroznů, které se tu ve vinohradech pěstují. Výborná je odrůda vrbnická žlahtina, z níž se zde vyrábí speciální suché perlivé víno Valomet.

Pokud máte rádi sladké a žádný oběd si bez něho neumíte představit, jako dezert si pak můžete dát dortík zvaný Krcká kněžna. Milovníci sýrů si jistě poručí kozí sýr a k místním pochoutkám patří také divoký chřest. A co byste řekli na šurlice, což jsou ručně vyráběné těstoviny? Jak je vidět, krcká kuchyně je pestrá a nesmí v ní chybět tradiční olivový olej s typickou vůní krckých olivovníků.

Lidové tradice jsou na Krku stále živé

Pro ostrov Krk platí, že si jeho obyvatelé váží svých lidových zvyků i slovesnosti, jež mají v jejich životech pevné místo. Lidové slavnosti patří k příjemným kulturním zážitkům, kde mají místní možnost se představit ve svých tradičních krojích a zahrát na zdejší lidový nástroj zvaný sopile.

Bez zajímavosti jistě nejsou také kláštery, které po sobě zanechali mnichové hlaholáši. Nejznámější stojí na malém ostrůvku Košljun. Mnichové v dávné minulosti šířili staroslověnštinu a s ní i písmo hlaholici.

Ostrov Krk má prostě co nabídnout každému turistovi.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: