Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Pět typických úkolů pro instalatéra

Ve všech vašich domovech jsou prvky instalatérství – převážně v kuchyních, koupelnách, prádelnách, umývárnách a sklepech, ale potrubí vedoucí vodu do každé z těchto koncových jednotek vede po celém vašem domě či bytě. Těsnění vysychají, trubky zamrzají a praskají, porcelán praská a odtoky se ucpávají. Některé z těchto prací jsou dostatečně malé na to, aby je majitel domu zvládl sám, ale některé vyžadují, aby se o ně řádně postaral vyškolený odborník. Zde jsou některé z typičtějších prací, k jejichž opravě je lepší zavolat profesionála.

Výměna trubek, dřezů a toalet

Netěsnosti, zejména ty ve starých vodovodních trubkách, mohou být pro majitele domu opravdu obtížným problémem. Mnoho netěsností tohoto druhu bude vyžadovat výměnu části nebo celé délky trubky, to znamená pracovat s hořákem na uvolnění spojů. Tato praxe může být nebezpečná pro někoho, kdo nemá žádné zkušenosti. Proto se často staré trubky mění za plastové, které jsou k manipulaci jednodušší.

Manipulace s porcelánovými dřezy může být velmi obtížná, jsou těžké a špatně se s nimi pracuje a nejčastěji vyžadují instalaci nebo výměnu instalatérem. Pokud se chystáte pořídit nový dřez, kvalifikovaný instalatér může zajistit, že bude nainstalován správně, aniž by se během procesu poškodil. U dřezů je důležité to udělat hned napoprvé a jediný způsob, jak zajistit, že se tak stane, je obrátit se na instalatéra. Pokud u vás dojde k poškození bojleru nebo jiné vodní katastrofě, a máte to štěstí, že bydlíte v Praze, může vám snadno pomoci instalatér.

Výměna záchodů může být špinavá práce – těsnění, kanalizační plyn a lidé bez instalatérských zkušeností se obvykle nekombinují. Aby toaleta správně fungovala, musí být odstraněno veškeré staré těsnění. Šrouby musí být bezpečně a rovnoměrně utaženy a toaleta musí být utěsněna k podlaze. Výměna toalety je určitě práce, kterou by měl dělat instalatér.

Bojlery a odtoky

Ohřívače a zásobníky teplé vody jsou určitě práce pro instalatéry, jsou velké a těžké a obtížně se instalují. Poškozené zásobníky teplé vody jsou často něčím, co bude muset řešit havarijní instalatér, protože zadržují tolik vody. Jakékoli poškození nebo výměnu zásobníku teplé vody by měl řešit odborník.

Pokud se vám ucpe dřez nebo vana, můžete si dočasně pomoci chemickým čisticím prostředkem na odtoky. Instalatéři mají přístup k nástrojům na čištění odtoků, které majitelé domů nemají – mají šneky a hady, aby uvolnili velké překážky, aby voda znovu volně tekla. Vážné, drastické ucpání odtoku může dokonce vyžadovat výměnu poškozených částí odtokové trubky; to může být velmi rozsáhlá a obtížná práce i pro zkušeného instalatéra a nikdy by se o to neměl pokoušet někdo bez zkušeností.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: