Dronaři na Bubnu. Foto: MMP

Piloti závodních dronů se utkali na historické zřícenině hradu Buben u Plzně

Nevšední podívaná se naskytla návštěvníkům historické zříceniny hradu Buben u Plzně. O víkendu 15. a 16. srpna se tam uskutečnily mezinárodní závody dronů v FPV létání. Jedná se o velmi atraktivní disciplínu spojenou s bezpilotními letouny, jejíž obliba celosvětově roste. Soutěžící vidí pomocí speciálních brýlí přesně takový obraz, který snímá kamera na dronu a mají za úkol zdolat v co nejrychlejším možném čase připravenou trať. Castle Buben Race 2020 zorganizovala společnost Rotorama, potřebnou součinnost poskytla Správa informačních technologií města Plzně, městská organizace, jež realizuje řadu aktivit v oblasti bezpilotního létání.

Soutěžního klání nazvaného Castle Buben Race 2020 se zúčastnilo pětadvacet pilotů z tuzemska i zahraničí, na které čekala zajímavá trať v opravdu nevšedním prostředí historické zříceniny hradu Buben u Plzně. „Určitě to byl pro piloty zážitek, jelikož závody na zřícenině hradu jsme pořádali vůbec poprvé. Inspirovali jsme se v Rakousku, kde se konal závod světové série Drone Champions League, a to na zřícenině hradu Reutte. Děkujeme kolegům ze SIT Portu Správy informačních technologií města Plzně, že nám pomohli toto místo vytipovat a připravit technické zázemí. Uskutečněný závod byl součástí ligy, kterou pořádáme, šlo o jeden ze šesti závodů konaných na různých místech České republiky,“ vysvětlil Petr Lendvorský ze společnosti Rotorama.

Tip na výlet: Zřícenina hradu Buben

Na víkend v okolí Plzně budou vzpomínat nejen piloti, ale i přítomní diváci. Hrad byl pro návštěvníky otevřen z důvodu bezpečnosti jen částečně, podívanou mohli sledovat z dostatečné vzdálenosti za ochrannými sítěmi. „FPV létání se závodními drony je úžasná, ale také náročná disciplína. Při tomto závodu piloti létali s drony rychlostí téměř 140 kilometrů v hodině, přičemž zmíněných hodnot dosahovali v podstatě za zlomek vteřiny. Pokud by šlo o delší trať, byli by schopni pokořit rychlost až 180 kilometrů v hodině,“ dodal Petr Lendvorský. 

Podle Tomáše Cholinského, ředitele úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně, se v západočeské metropoli daří k bezpilotnímu létání přivádět čím dál více mladých lidí, a to skrze nejrůznější aktivity. „Začínáme v podstatě už od základní školy, v Centru robotiky máme kroužky zaměřené na stavbu závodního dronu a FPV létání, které vedou členové místní FPV komunity. Pak je tu samozřejmě Dronfest a s ním spojené soutěže pro studenty a nadšence do bezpilotního létání. Právě v rámci zmíněného festivalu bezpilotního létání pravidelně spolupracujeme se společností Rotorama, jsou to profesionálové, které v jejich aktivitách vždy rádi podpoříme a budeme se těšit na další akce, jež nabídnou vyznavačům FPV létání v regionu zajímavé příležitosti,“ uvedl.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: