Foto: Treffpunkt

Treffpunkt, výstava a mnoho dalšího. Plzeň slaví třicetileté partnerství s bavorským Regensburgem

Letos v září uplyne 30 let od okamžiku, kdy město Plzeň podepsalo smlouvu o partnerství s německým Regensburgem. U příležitosti jubilea se uskuteční jak v Plzni, tak v bavorském městě řada událostí. Součástí programu budou zájezdy pro veřejnost, výstavy nebo koncerty. Vrcholem bude oficiální oslava výročí česko-bavorské spolupráce, která proběhne na konci září v Regensburgu.

Plzeň a hlavní město Horní Falce intenzivně spolupracují v celé řadě odvětví, ať už se jedná o průmysl, technologie či podporu a rozvoj v oblasti kulturní nebo sociální. Projekt již třicet let sbližuje obyvatele a podporuje dobré sousedské vztahy dvou velkých regionů.

Aktivit naplánovaných k oslavám třicetiletého výročí je mnoho. Na některé okamžiky a události spolupráce upozorňuje výstava Plzeň 30 Regensburg. K vidění je na náměstí Republiky před budovou radnice do 27. dubna.

Regensburg
Regensburg. Foto: Plzenoviny.cz

Od čtvrtka do soboty 13. – 15. dubna se v prostorách DEPO2015 konají dny věnované bavorské kultuře – festival Treffpunkt. Představí se hudební interpreti různých žánrů. Místní i návštěvníci z Německa se mohou mimo jiné těšit na plzeňské i bavorské pšeničné pivo. Kromě depa se festival koná i na druhé scéně, a to U Branky. Na sobotu 29. dubna je na radnici v Regensburgu naplánován koncert vážné hudby, předcházet mu bude komentovaná prohlídka města.

Treffpunktu se kromě města Plzně zúčastní také Plzeňský kraj, který s Bavorskem spolupracuje 22 let, ať už v oblasti poskytování zdravotnické záchranné služby, protipožární ochrany, veřejné dopravy, turismu nebo ekonomiky. Ve čtvrtek se zástupci hejtmanství setkají s celkem sedmi firmami s německým kapitálem.

Zástupci z Regensburgu navštíví spolu s folklorními německými soubory západočeskou metropoli mezi 7. a 11. červnem v době konání Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň 2023Historického víkendu.

Bavorský Bürgerfest, akce s pestrým a rozsáhlým kulturním programem na náměstích, nádvořích, v uličkách starého Regensburgu či na ostrůvku Stadtamhof, se do programu oslav také zapojí, a to v termínu od 16. do 18. června. Zahrají na něm i plzeňská hudební uskupení.

Treffpunkt
Foto: Václav Šváb

Česko-německé partnerství připomene rovněž festival JAZZWEEKEND, který se koná v červenci v Plzni. Oficiální oslava výročí partnerství s celodenním programem se uskuteční 24. září v Regensburgu. V prosinci se již tradičně obyvatelé obou daných měst mohou zúčastnit zájezdů na vánoční trhy s prohlídkami města.

Smlouvu o partnerství podepsal 25. září 1993 tehdejší primátor Zdeněk Mraček se starostkou Regensburgu Christou Meier. Vzdálenost mezi městy je 170 kilometrů. Právě jejich snadná dostupnost a mnoho podobností se staly základem pro vznik spolupráce na úrovni měst i regionů.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: