Radnice v Plzni. Foto: Plzenoviny.cz

Plzeň hospodařila v loňském roce s přebytkem ve výši 616 milionů korun

Hospodaření města Plzně za loňský rok skončilo přebytkem ve výši téměř 616 milionů korun, z toho přebytek Magistrátu města Plzně činí 439 milionů korun, přebytek městských obvodů 177 milionů korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který schválili zastupitelé. Příjmy města za rok 2021 činily 7,615 miliardy korun, výdaje 6,874 miliardy korun. Po započtení všech operací finančního vypořádání je možné z přebytku magistrátu rozdělit na různé akce a projekty 439,3 milionu korun, peníze dá město na dofinancování řady akcí a podporu projektů z různých oblastí.

„Výše přebytku byla ovlivněna lepšími příjmy z cizích daní, z poplatků za likvidaci odpadů, ze správních poplatků, ale i například příjmy z pronájmu či prodeje majetku a dalších. Kromě toho se nám dařilo také šetřit na výdajích, a to nejen na běžných výdajích úřadu, ale i u výdajů na stavební investice a u dalších položek,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a pro nakládání s majetkem David Šlouf.

Park za Plazou se promění. Nově bude mít inlinový okruh či multifunkční plochu se speciálním osvětlením

Co se týká peněz z přebytku, půjde například 40,8 milionu korun na dofinancování akce Revitalizace konečné stanice tramvaje č. 4 u Borského parku. Posílen bude o 20,5 milionu korun také rozpočet určený na opravy bytového a nebytového městského fondu. „Například vyměníme výtahy na adrese Kaznějovská 43, zrekonstruujeme sociální zázemí pro seniory v Hřímalého 30 a 32. Vyčleníme více peněz také na zajištění kofinancování dotačních projektů, tedy na převod do Fondu pro kofinancování dotačních projektů, a to o 15 milionů korun. Třináct milionů korun dáme do rekonstrukce objektu v Bolzanově ulici, o milion méně pak na propojovací tunel mezi první a druhou ledovou plochou na zimním stadionu,“ vyjmenoval další z projektů náměstek David Šlouf.

Z přebytkových peněz se bude řešit také využití užitkové vody z Mže pro údržbu v areálu zoologické a botanické zahrady v Plzni (11,5 milionu korun), díky penězům navíc se bude i modernizovat systém řízení dopravy na světelném signalizačním zařízení křižovatky Lidická – Plaská v Plzni, a to za deset milionů korun. „V oblasti dopravy počítáme dále také s částkou deset milionů korun na projektovou dokumentaci tramvajové trati na Vinice – Mikulášské náměstí,“ doplnil David Šlouf. O částku 9,5 milionu korun město posílí i rozpočet akce výstavby zázemí tréninkového centra mládeže v Luční ulici.

Část prostředků přebytku byla již dříve rozhodnutím zastupitelstva přerozdělena na krytí nezbytných potřeb jednotlivých správců, a to včetně zajištění finančního krytí pro poskytnutí humanitární pomoci pro občany postižené válkou na Ukrajině.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: