Foto: Církevní ZŠ a SŠ Plzeň

Plzeň se přidá ke společnému pikniku na podporu pěstitelů

sobotu 12. května se v Plzni uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Plzeň se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a jejich rodiny nemohou žít důstojný život. Na to reaguje systém fair trade, který garantuje dostatečné výkupní ceny a sociální příplatky. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy či pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální dobroty. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

„Těším se na příjemné dopoledne, kdy dobře posnídáme v milé společnosti. Loni  se sešli příznivci fair trade z naší školy i plzeňské veřejnosti a bylo to moc fajn. Stejně jako loni budeme pořádat soutěž o nejlepší fairtradovou pochutinu, máme připravené omalovánky a kvízy pro děti i různé sportovní aktivity pro ty, kdo nevydrží celé dopoledne odpočívat nečinně,“ uvedla organizátorka plzeňské snídaně Kateřina Chejlavová z Církevní ZŠ a SŠ Plzeň.

Akce se koná v Česku již poosmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Plzni ji organizuje podruhé Církevní ZŠ a SŠ, a to od 9.30 v parčíku před školou v Táborské 28 na Slovanech, v případě deště přímo v budově školy.

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 7 800 lidí na 164 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Další info:
www.ferovasnidane.cz
www.fairtrade.cz


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: