Betonový monolit vítá v barvách ukrajinské vlajky. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Plzeň vítá řidiče v barvách ukrajinské vlajky

Betonový šedý nápis PLZEŇ, který dlouhé roky vítá na dálničním přivaděči všechny přijíždějící do města po hlavním silničním tahu z jihu, změnil barvu. Jako reakci na ruskou agresi jej neznámí autoři přemalovali do barev ukrajinské vlajky.

Dálniční přivaděč silnice I/27 byl ve své aktuální délce dokončen v roce 2011 napojením na kruhový objezd na Borských polích. Do té doby končil za mostem přes Radbuzu u věznice. Uvítací nápis byl instalován před mostem v roce 2004 během zprovoznění tohoto úseku silnice. Barvu změnil až nyní.

Solidaritu s Ukrajinou lze v Plzni pozorovat na mnoha místech. Modro-žluté vlajky visí na radnici, na budově krajského úřadu a stejně tak se připojilo Divadlo J. K. Tyla nebo Západočeská univerzita. Přidávají se i obchody, kavárny či domácnosti.

Krize na Ukrajině je dlouholetým problémem. K eskalaci došlo 21. února 2022, když ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že uznává nezávislost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, které jsou součástí Ukrajiny. 24. února 2002 zahájilo Rusko vojenskou invazi na Ukrajinu, takzvanou „mírovou misi“. Od té doby se mezi oběma zeměmi odehrává krvavý konflikt, přičemž Ukrajina je podporována Západem, který napadení chápe jako narušení ukrajinské suverenity a na Rusko zavádí tvrdé ekonomické sankce.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner