Foto: Plzenoviny.cz

Plzeň v roce 2023 nezvýší cenu vodného a stočného

Rada města Plzně schválila cenu vodného a stočného pro rok 2023. Definitivně tak potvrdila, že Plzeňanům se příští rok ceny zvedat nebudou. Za vodné v roce 2023 odběratelé v Plzni zaplatí 57,52 Kč za m3 bez DPH, za stočné to bude 35,63 Kč/m3 bez DPH, respektive 63,27 Kč s DPH a 39,19 Kč s DPH. Celkem tedy vodné a stočné činí 102,46 Kč s DPH, přičemž DPH je ve výši deset procent.

„Jsem rád, že můžeme vodné a stočné zařadit mezi služby, které Plzeňanům nezdražujeme. Cenu pro rok 2023 se v tomto případě podařilo zachovat díky snížení nájmu, které VODÁRNA Plzeň platí městu Plzeň za vodárenskou infrastrukturu,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

Vzhledem k čerpání dotací v minulých letech ale bylo nutné získat kladné vyjádření od Státního fondu životního prostředí s navrženou výší nájmu pro rok 2023, aniž by byly porušeny dotační podmínky. Souhlas město získalo. Rada města tak snížila nájem vodárně za infrastrukturu o více než 50 milionů korun, čímž se podaří udržet cenu vodného a stočného na stejné výši, jako je v roce 2022.

Kalkulace vodného a stočného je složitá a promítají se do ní vysoké ceny energií, výše nájemného za vodárenskou infrastrukturu, ceny za materiál, provozní náklady, opravy a podobně.

Zdroje: Magistrát města Plzně; Vodárna Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: