Foto: Plzenoviny.cz

Plzeňská vodárna zve na Den otevřených dveří s bohatým programem

Vodárna Plzeň zve už tradičně Plzeňany na Den otevřených dveří. Ten proběhne 25. března 2023 od 10 hodin do 16 hodin. Akce se uskuteční u příležitosti Světového dne vody, který slaví lidé na celém světě. Pro veřejnost a hlavně pro děti je připraven bohatý zábavný program.

„Při Dni otevřených dveří zveme veřejnost do svých dvou největších provozů – úpravny vody na Homolce a ČOV Plzeň v Jateční ulici. V obou provozech přivítáme zájemce při komentovaných prohlídkách, registrujte se na https://registrace.vodarna.cz. Prohlídky začínají v 10 hodin,“ lákají zástupci plzeňské vodárny.

U hlavní administrativní budovy VP a.s. v Malostranské ulici bude připraven zejména pro malé návštěvníky bohatý program. Děti si projdou vodní stezku, na níž budou plnit různé úkoly a kvíz spojený se zajímavostmi kolem pitné i odpadní vody Připraveny budou i různé další aktivity jako laboratoř slizu, výrobu placek, malování na obličej, skákací hrad, kino, fotokoutek a také ohniště s možností opéct si špekáček. Samozřejmě nebude chybět maskot Bonifác, který provede děti koloběhem vody v přírodě pomocí rozšířené reality. Na ČOV se zase děti mohou těšit na skákací hrad, malování na obličej pro děti a dojde i přistavení speciálního kanalizačního vozidla Mercedes-Benz.

Prohlídka pivovaru Gambrinus s bohatou degustací piva se opět otevírá návštěvníkům!

„Na akci jsme pozvali řadu hostů – společnost Čistá Plzeň přiveze k prohlédnutí popelářský vůz, což je pokaždé zejména pro děti velký magnet. Městská policie Plzeň přijede už tradičně se skákacím hradem a připraví si pro děti výchovný program o bezpečnosti na silnicích i mimo ně. Letos přivítáme také nové partnery – Diakonii Plzeň, která je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR a Nadaci pro transplantace kostní dřeně, jež pomáhá od roku 1992 po celé České republice nemocným s onkologickým onemocněním krve, zejména s leukémiemi a lymfomy, ale i s dalšími život ohrožujícími krevními chorobami,“ doplňuje program Vodárna Plzeň na svém webu.

Světový den vody se slaví každoročně 22. března na celém světě. Vyhlásila ho Organizace spojených národů (OSN), aby připomínal důležitost vody pro celou naši planetu.

Průměrná denní spotřeba pitné vody na člověka je v Plzni 98 litrů. Skoro 25 litrů spotřebujeme na splachování WC, další litry při osobní hygieně, na praní, při úklidu, mytí nádobí, splachování WC a podobně. Je důležité s vodou šetřit a vědět, že například slabě kapající kohoutek může vyplýtvat až 24 litrů za den, silně kapající dokonce až 54 litrů denně a protékající WC až 150 litrů denně. Umýváme-li nádobí ručně 2x denně, spotřebujeme asi 70 litrů vody. Naplníme-li myčku jedenkrát denně, spotřebujeme při použití ekonomického programu přibližně jen 10-20 litrů vody.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje, co se týká počtu zásobených obyvatel pitnou vodou. Zásobuje jich více než 244 tisíc a ročně vyrobí více než 14 500 tis. metrů krychlových pitné vody. Úpravna vody v Plzni na Homolce má kapacitu tisíc litrů za sekundu. Celkem spravuje vodovodní síť o délce 1 413 kilometrů a také 974 kilometrů kanalizační sítě a 26 čistíren odpadních vod.
Zdroj: Vodárna Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: