Foto: Volné dílo

Podivný případ Adama Rainera. Trpaslíka, který se stal obrem

Vzácné zdravotní poruchy růstu si dokáží s osudem lidí nepěkně pohrát. Po zemi tak chodilo několik obrů nebo obryň s výškou kolem 250 centimetrů, ale i trpaslíků vysokých necelý metr v dospělosti. Za naprostou většinou těchto anomálií stojí nemoci. U obrů je to akromegalie, která se projevuje nadměrnou produkcí růstových hormonů, trpaslíci zase většinou trpí poruchou růstu, takzvaným nanismem. Extrémní případy mají jedno společné, sníženou kvalitu života a předčasnou smrt.

Trpaslík, který měl obrovské ruce a nohy

V historii ale existuje jeden zcela mimořádný případ, v lékařské anamnéze jediný zdokumentovaný, který popisuje muže, jež byl ve svém životě jak trpaslíkem, tak obrem. Jmenoval se Adam Rainer a světlo světa spatřil v roce 1899 v rakouském Grazu. Jeho podivný osud lze rozdělit na dvě přibližně stejně dlouhé části.

Adam se narodil rodičům zcela normálního vzrůstu. V útlém dětství nic nenaznačovalo, že by měl mít problémy s tělesnou výškou. Přestal růst až ve školních letech a když se během vypuknutí první světové války hlásil v patnácti letech do armády, odmítli jej kvůli malému vzrůstu. Rok poté zkusil narukovat znovu, vyrostl o 5 centimetrů, ale výsledek byl stejný. Adam byl podruhé odmítnut, vždyť měřil sotva 120 centimetrů!

Obryně Trijntje Keever byla možná nejvyšší ženou světa

Adam Rainer byl malý, ale podle lékařských zpráv z tohoto období měl vzhledem ke své výšce abnormálně velké ruce a nohy. Záznamy z pokusů o nástup do armády uvádějí velikost nohy 43. Na prahu dospělosti měl velikost dokonce 53!

Nečekaný růst nezastavila ani operace

Vše se změnilo ve 21 letech. Trpaslík Adam Rainer začal z ničeho nic růst obrovským tempem. Jenže počáteční radost vystřídal strach. Za deset let vyrostl téměř o metr. Překotný růst mu způsobil těžké zakřivení páteře. Ve 31 letech, když měřil 218 centimetrů, byl natolik zesláblý, že mu dělal pohyb velké potíže.

Co bylo příčinou? Rainer se v roce 1931 podrobil vyšetření a byl mu zjištěn nádor na hypofýze, který způsoboval nadprodukci růstových hormonů v jeho těle. Z trpaslíka se stal akromegalik. Lékaři A. Mandl a F. Windholz, kteří se případem Adama Rainera zabývali, se rozhodli pro operaci, přestože věděli, že  šance na vyléčení pacienta jsou mizivé. Rainer musel mít nádor v těle minimálně 10 let a možná více (viz jeho obří ruce a nohy v mládí), přesto se zákrok částečně vydařil. Několik měsíců po operaci byl pacient změřen a jeho výška byla stejná jako před operací.

rainer
Adam Rainer v dospělosti. Foto: Volné dílo

Rainerův růst se nakonec nezastavil, ale díky lékařskému zákroku se alespoň zpomalil. I tak měl těžký život. Ještě před čtyřicítkou oslepl na jedno oko a začínal ztrácet sluch. Postupem času nebyl schopen opustit lůžko. Zemřel ve věku 51 let, kdy měřil 234 centimetrů.

Adam Rainer byl jediným člověkem v dějinách medicíny, který byl trpaslíkem i obrem. Podobné případy nepopisují ani žádné jiné historické prameny a byl tak možná jediným člověkem v historii lidstva vůbec, který takto trpěl. Rainerův případ jen potvrzuje, jak je lidské tělo záhadné, stejně tak jako procesy v něm probíhající.

Zdroje: www.drlindseyfitzharris.com, Guinessova kniha rekordů, Wikimedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: