Ilustrační foto: Pixabay

Podnikat, nebo se nechat zaměstnat? Udělejte si jasno v tom, co je pro vás lepší

Když jsem se v patnácti rozhodoval, co budu dělat, absolutně jsem netušil, že skončím v kanceláři. Je to i váš případ? Anebo jste po škole rovnou skočili do rozbouřených vod podnikání a nikdy si nevyzkoušeli, jaké to je mít placenou dovolenou a ostatní zaměstnanecké benefity? Ať už stojíte na jedné, nebo druhé straně barikády – pokud si pohráváte s myšlenkou na velkou životní změnu, seznamte se s základními výhodami nevýhodami obojího. Teprve pak se rozhodněte.

Výhody a nevýhody podnikání

Podnikání je velmi obecný pojem a zahrnuje široké spektrum činností. Podle § 420 občanského zákoníku je podnikatelem každý, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.

Podnikání na živnostenský list u většiny lidí evokuje představu mnohem svobodnějších pracovních podmínek. Do určité míry je to pravda, podnikatel je sám sobě pánem. Sám rozhoduje, čemu se bude věnovat, vybírá si zákazníky, určuje si pracovní dobu či to, jak vysoká bude faktura za provedenou práci. Schopný majitel živnostenského oprávnění si vydělá podstatně více než průměrně placený zaměstnanec, a navíc ho v rozvoji nebrzdí nadřízení.

Především mladší generace pak jako obrovskou výhodu podnikání vnímá možnost pracovat odkudkoliv – třeba z domova nebo z kavárny na opačné straně zeměkoule. Týká se ajťáků, tedy programátorů, grafiků a dalších profesí, které spočívají v práci na počítači. S klienty komunikují na dálku a starosti s účetnictvím hravě vyřeší elektronická fakturace.

Stinnou stránkou podnikání je nejistota a velká zodpovědnost – i když tato břemena mají i mnozí zaměstnanci. OSVČ se může dostat do existenčních problémů, když se někteří ze zákazníků zdráhají proplatit faktury. Nepříjemnou zkušenost má téměř každý, kdo si k podnikání alespoň přičichnul.

Byznysmen si sám hradí zdravotní a sociální pojištění i v případě, že za daný měsíc nevydělá ani korunu. O placené dovolené si může nechat zdát, a pokud si nehradí nemocenské pojištění, nemá nárok na nemocenskou, dlouhodobé ošetřovné, peněžitou pomoc v mateřství a otcovskou dovolenou. Oproti zaměstnancům pak mají podstatně nižší důchody (výše se počítá z vyměřovacího základu) i podporu v nezaměstnanosti.

Výhody a nevýhody zaměstnání

Potenciální uchazeč o zaměstnání dostává na výběr mezi soukromou a státní sférou. Státní zaměstnanci mají nárok na mzdu dle platové tabulky, a to dle odpovídající platové třídy a stupně.

Nespornou výhodou zaměstnání jsou určité jistoty. Zaměstnanci mají nárok na pravidelnou mzdu bez ohledu na ekonomickou situaci zaměstnavatele, placenou dovolenou, ošetřovné a vyšší důchod než OSVČ. V případě výpovědi pak mohou pracovat ještě další dva měsíce a obdrží odstupné, jehož minimální výši stanovuje zákon.

Mnoho lidí však zaměstnání vnímá jako okovy bránící v osobním rozvoji. Na mnoha pozicích nemůže být o kreativitě řeč a pracovní náplň je každodenním mnohahodinových utrpením. Zaměstnanec má na výši mzdy jen minimální vliv a musí se pohybovat v kolektivu lidí, které vybírá vedení.

A co se týče finančního ohodnocení práce, ne nadarmo se říká, že v zaměstnání ještě nikdo nezbohatl. Tabulkově sice průměrné mzdy a platy rostou, ale pro většinu lidí jsou nesplněným snem. Čísla zkreslují výdělky vedoucích zaměstnanců, kteří si přijdu na podstatně lepší peníze než jejich podřízení.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru