Foto: Vodárna Plzeň

Podruhé během krátké doby se v plzeňské kanalizaci objevily nebezpečné látky

Nebezpečné látky zřejmě ropného původu začaly přitékat včera 3. prosince do plzeňského kanalizačního systému. Obsluha čističky odpadních vod si všimla jednak zápachu a také barevného filmu na hladině přitékající vody. Je to už druhý případ za poslední tři týdny, kdy likvidují nebezpečné látky v kanalizaci pracovníci čistírny odpadních vod společně s hasiči. Ti zasahovali na čističe včera a také dnes dopoledne.

Na změny na hladině odpadní vody reagovala obsluha ČOV včera před 14. hodinou a okamžitě zahájila prohlídku stokové sítě. Nebezpečné látky byly svedeny do retenčních nádrží a to proto, aby se nedostaly do biologické čistící linky a hlavně aby nemohly kontaminovat řeku Berounku. Díky včasnému zásahu nebyla řeka ohrožena.

Podobný případ se stal už 18. 11. 2020, kdy přiteklo do kanalizace větší množství látek ropného původu. Ty jsou velmi nebezpečné a znamenají smrtelné nebezpečí pro vodní živočichy. Tehdy bylo z odpadní vody odstraněno téměř 8 000 litrů zředěných ropných látek a sorpčního materiálu. Obě záležitosti řeší Policie České republiky.

Každý, kdo do kanalizačního systému vypouští odpady, které do ní nepatří, se vystavuje hrozbě pokuty nejen ze strany provozovatele kanalizace dle kanalizačního řádu, ale také ze strany České inspekce životního prostředí. V případě ohrožení a poškození životního prostředí riskuje pachatel trestní stíhání.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: