Ilustrační foto. Zdroj: Dreamsite

Podzimní přípravu na lyžařskou sezónu nelze podcenit

Pokud si chcete v zimě užít lyžování ve skvělé formě a být fit, je dobré se na ni připravovat už teď. Jestli chcete podávat opravdu dobré sportovní výkony, tak v tomto případě je doporučení profesionálních sportovců jednoznačné – začněte posilovat alespoň dva – tři měsíce před zimní sezónou, protože lyžování vyžaduje dobrou fyzickou kondici – výdrž a koordinaci, ale i koncentraci a rovnováhu.

Ti z vás, kteří jsou fanoušci období pro zimní sportování a už se těší na první sníh a na skvělou lyžovačku, ti jistě dobře vědí, že s pohybovým programem před zimní lyžařskou sezónou je třeba začít nejpozději v září. Mít dobrou fyzickou kondici je výhodou pro každý sport, být fit přispívá totiž nejen k prevenci zranění, ale také k větší zábavě na svahu a celkově k pevnějšímu zdraví. Otázkou tedy je, jak se před zimní sezónou dostat do formy a být připraven?

Není pochyb, že základ je v dobré fyzické kondici

Lyžování ať už to sjezdové nebo běžkování, je fyzicky náročná aktivita, která vyžaduje dobrou kondici – pevné svaly, flexibilní klouby a značnou výdrž, aby sportovec bezpečně zvládl všechna úskalí, která ho na mnohdy náročném svahu čekají. Proto je velmi důležité dobře připravit tělo na zimní sporty, a to v ten správný včas – čímž dojde k zlepšení vašeho výkonu a snížení rizika zranění na minimum. To co by měl lyžař před zahájením sezóny udělat již víme, ale otázkou je, jak toho dosáhnout? Odpověď je – pravidelným cvičením, k dobré kondici a přípravě vám skvěle pomůže – rychlá chůze, běh, plavání, míčové hry, jízda na koni, jízda na kole nebo jízda na kolečkových bruslích přirozeně zvýší rychlost, výkonnost a vytrvalost sportovce, jak říká staré známé přísloví – těžko na cvičišti – lehko na bojišti. Ideální doba tréninku je hodinu denně, čtyřikrát nebo vícekrát týdně. Pokud se rozhodnete trénovat koordinaci a rovnováhu, lze to také v domácím prostředí či v tělocvičně – například na pružném laně a na fit míči. Dobrou volbou pro speciální posílení určitých svalových partií jsou pro lyžaře vhodné také dřepy, kliky, posilování břišních svalů a výpady.

Jistota je základ, a proto nepodceňujte lyžařskou výstroj a oblečení

Všichni zkušení lyžaři dobře vědí, že z bezpečnostních důvodů je třeba se vyhnout špatně nastavenému vázání, tupým hranám na lyžích a jiným chybám výstroje, které by na svahu mohly způsobit nemalé komplikace či dokonce úraz.

Vřele doporučujeme si nechat profesionálně nabrousit a navoskovat lyže, protože pak se lyžuje nejen snáze, ale zejména bezpečněji, a o to jde především. Ano, odborný servis lyží je důležitý, ale nezapomeňte zkontrolovat ani stav ostatních lyžařských doplňků – helmy na lyže, brýle a chrániče. Pokud se jedná o oblečení, tak je jasnou věcí, že každý lyžař potřebuje kvalitní lyžařské kalhoty a v neposlední řadě také nepromokavou větrovku. Skvělým tipem na spodní oblečení pro sportovce, kteří jsou milovníky zimních sportů, je funkční termoprádlo a mikiny Northfinder. Mikiny z funkčních materiálů dobře zadržují teplo a navíc jsou také prodyšné, což je velkou výhodou, protože dobře odvětrávají pot. Při lyžování se bez lyžařských rukavice neobejdete, je to jedna z velmi důležitých věcí celé lyžařské výbavy. Doporučujeme při jejich výběru  dbát nejen na materiál a velikost, ale v neposlední řadě také na pocit pohodlí, který zajistí ten správný komfort. Prstové lyžařské rukavice vám zajistí správnou motoriku rukou a palčáky jsou zase hřejivější. Dobrým kompromisem jsou tříprsté rukavice, kombinují obě tyto výhody – lyžaři poskytnou vyšší komfort i lepší jemnou motoriku rukou a navíc v současnosti prostě frčí a jsou trendy!


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: