Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Požár na pracovišti: 4 kroky správného postupu

Požár na pracovišti – noční můra všech zaměstnavatelů i zaměstnanců. Na co se připravit a jak postupovat, když na pracovišti nedejbože přece jen začne hořet? Štěstí přeje připraveným a těm proškoleným dvojnásob.

1. Udržte chladnou hlavu

Snadno se řekne, hůř se provede. Zachovat chladnou hlavu, když ve vaší blízkosti roste nekontrolovatelný požár, se zdá jako těžko proveditelné. Panika ničemu nepomůže, jen zbytečně vydáváte energii, kterou byste měli využít k záchraně sebe nebo ostatních. Snažte se uklidnit a vezměte si pár sekund na promyšlení dalšího postupu.

2. Zabraňte šíření požáru

Když vzniklý požár vyhodnotíte jako méně nebezpečný a snadno uhasitelný ručními hasicími přístroji, zkuste ho uhasit. Vždy ale mějte na vědomí rozsah svých sil a nepřeceňujte se. Pokud se na to cítíte, zjistěte, zda někdo z kolegů nepotřebuje pomoc, a popřípadě ho zkuste zachránit.

3. Zavolejte záchranáře a hasiče

Neprodleně po tom, co zaregistrujete požár, volejte záchranáře. Může se stát, že vám nezbyde síla na poskytnutí pomoci ostatním, a proto je dobré, aby právě záchranáři byli na místě co nejdříve. Hasiče by měla automaticky zavolat záchranná služba, ale pro jistotu jim ještě zavolejte sami. Skvělým pomocníkem je aplikace Záchranka, která předá záchranářům přesnou polohu, a to během několika sekund.

4. Opusťte místo požáru a dejte prostor hasičům

Snažte se opustit místo požáru co nejrychleji, ale dbejte na to, abyste si po cestě neublížili nebo se nenadýchali zplodin. Jako filtr kouře vám může posloužit navlhčený kus látky, který si přiložíte k ústům a nosu. Zplodiny jsou tak nebezpečné, že stačí pár nadechnutí a upadnete do bezvědomí. Jelikož se kouř drží hlavně u stropu, přikrčte se nebo se odplazte. Pokud máte po ruce alarm, zapněte ho. Jestliže vám vystačí síly, snažte se vytvořit snadný přístup hasičům. Varujte ostatní kanceláře a poproste sousedy, aby si přeparkovali auta a dostatečně uvolnili cestu pro záchranné týmy.

Nezapomeňte, že není radno přeceňovat své síly a hrát si na hrdinu. Vždy se snažte zachovat chladnou hlavu a situaci řešit s rozumem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: