Jiří Špinka. Foto: ZČM

Pozvánka na výstavu Jiří Špinka – Dřevěný čas

Západočeské muzeum v Plzni chystá výstavu věnovanou Jiřímu Špinkovi. Ten se v muzeu více jak čtyři dekády věnoval restaurátorské činnosti.

„Výstava je připomenutím existence pracovitého umělce s velkou fantazií. Měla by být i důstojným rozloučením s člověkem, který odešel v době kovidu a jeho přátelé a příznivci neměli možnost vzdát mu úctu kvůli kovidovým omezením. Představí jeho díla, zvláště jedinečné kinetické reliéfy „hodiny“. Výstavu doplňuje publikace Zastavený čas, ve které mapuji nejen Jiřího tvorbu, ale i lidskou stránku osobnosti. V neposlední řadě je výstava připomenutím dlouholeté činnosti Jiřího Špinky v Západočeském muzeu v Plzni, kde se 44 let věnoval konzervaci a restaurování sbírkových předmětů a v počátcích svého působení i výstavnictví,“ sděluje Vlasta Špinková, manželka Jiřího Špinky

Jiří Špinka (*1944 Plzeň – †2020 Plzeň) se celý život profesně věnoval restaurátorské a konzervátorské práci, zejména v Západočeském muzeu v Plzni. Zde pracoval 44 let. O své práci restaurátora často a rád přednášel. Za dlouhá léta nashromáždil mnohé poznatky, které se snažil předávat i svým nástupcům.

Byl členem Asociace uměleckých restaurátorů ČR, Asociace uměleckých medailérů ČR, členem organizace FIDEM a Unie výtvarných umělců západočeské oblasti Plzeň. Vystavoval doma i v zahraničí. Jeho medaile putovaly na výstavy v Glasgow, Sofii, Ottawě a v Tokiu.


Jiří Špinka – Dřevěný čas

Západočeské muzeum v Plzni – Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, letní refektář, Františkánská 11, Plzeň
27. 5. – 14. 8. 2022, otevřeno úterý až neděle: 10.00 – 18.00 hodin

Zdroj: ZČM

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: