Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Proč Plzeň není nejhorším týmem letošní Ligy mistrů

Viktoria Plzeň schytala několik debaklů od fotbalových gigantů ve skupině smrti aktuálního ročníku Ligy mistrů. Mnozí jsou tak přesvědčeni, že je současný plzeňský tým nejhorším družstvem ze všech dvaatřiceti týmů či dokonce v historii soutěže vůbec. Nahlédneme-li detailně do statistik po uplynulých čtyřech kolech základních skupin, za Plzní přece jen jeden tým zaostává.

Skupina smrti nebo skupina snů?

Fotbalový otloukánek či nejhorší tým Ligy mistrů. To jsou slova, která Plzeňané mohou často slýchávat od sportovních fanoušků či číst v diskuzních fórech. Bayern Mnichov, Inter Milán a Barcelona jsou však soupeři z jiného fotbalové světa. Současná skupina C je z pohledu statistik pro tým z Plzně skutečně skupinou smrti a každý gól, který Viktoria vsítí do branky soupeře, znamená úspěch. Bod by pak byl darem z nebes nejen pro fanoušky, ale i pro český koeficient a v neposlední řadě i pro týmovou pokladnu.

Po losování základních skupin Ligy mistrů zavládlo mezi hráči Plzně i mnohými fanoušky nadšení. Skupina snů! Jenže z hlediska možnosti postupu narazili viktoriáni v plné rychlosti na zeď. V předchozích účastech v milionářské soutěži měl klub přece jen větší štěstí na hratelné soupeře.

V Plzni na Košutce vyrostlo nové obchodní centrum. Podívejte se na fotky

V sezóně 2011/2012 Plzeň uhrála třetí místo ve skupině díky pěti bodům (body za výhru 1:0 s Bate Borisov, za remízu 1:1 opět s Bate a 2:2 s italským velkoklubem AC Milán) a tím i postup do vyřazovací fáze Evropské ligy.

V sezóně 2013/2014 skončila Viktoria opět třetí v základní skupině díky třem bodům za výhru 2:1 nad CSKA Moskva.

V sezóně 2018/2019 se klubu v základní skupině dařilo nejvíce. Tehdy Plzeňáci posbírali 7 bodů za výhry 1:0 nad CSKA Moskva, 2:1 nad AS Řím a za remízu 2:2 s Moskvou.

Pokud se ve statistikách podíváme do historie účasti Viktorie Plzeň v evropských pohárech, klub si v moderní historii připsal i cenné skalpy evropských velkoklubů. V sezóně 2012/2013 to byla výhra 1:0 v Evropské lize nad týmem Atlético Madrid a 2:1 nad AS Řím. Dvě výhry doplnil bod za remízu 2:2 v Moskvě. Slavné jsou i dvě porážky Neapole ve vyřazovací fázi Evropské ligy, kdy italský tým podlehl Plzni 2:0 a 3:0.

Klapzubova jedenáctka zvítězí i na Nové scéně v Plzni

Glasgow Rangers jsou aktuálně nejhorším týmem letošního ročníku

Vraťme se ale do letošního ročníku, kdy má Plzeň po čtyřech zápasech ve skupině nula bodů a nelichotivé skóre 3:16 po porážkách 1:5 v Barceloně, 0:2 doma s Inter Milánem, 0:5 v Mnichově a 2:4 doma s Mnichovem. Naděje na postup jsou letos pro Viktorii mizivé. Je však skutečně takovým otloukánkem?

V aktuálním ročníku Ligy mistrů na tom totiž (zatím) není nejhůře. Ve skupině A je na posledním místě tým Glasgow Rangers, který je po čtyřech kolech také bez bodů s ještě horším skórem 1:16 po porážkách 0:4 s Ajaxem, 0:3 s Neapolí a 0:2 a 1:7 s Liverpoolem. Plzeň tak může na dálku svádět boj o hrdost s týmem s Glasgow a vyhnout se tak historické ostudě. K tomu hodně napomohly dvě branky do sítě Bayernu, který Viktoria gólově překonala vůbec poprvé.

V historii Ligy mistrů skončilo v základní skupině bez bodů hned několik týmů. V sezóně 1997/1998 to byly Košice se skóre 2:13, v sezóně 2009/2010 se hráčům týmu Makabi Haifa nepodařilo za šest zápasů vstřelit ani jeden gól, přičemž jich inkasovali devět. Nejhůře je na tom ale Dinamo Záhřeb, které v sezóně 2011/2012 skončilo bez bodu se skórem 3:22, a tomu se Plzeň, pokud bude pokračovat v ustrašené hře, může lehce přiblížit.

Zbývající zápasy s Inter Milánem a Barcelonou ukážou, jak se plzeňský tým do dějin milionářské soutěže zapíše.

Zdroje: Oficiální stránky FC Viktoria Plzeň, Wikipedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: