Radek Šlouf. Foto: Český olympijský tým

Plzeňský rodák Radek Šlouf vybojoval na olympiádě bronz. Dorazit by měl i na Sportmanii

Pro plzeňského Radka Šloufa jsou vzorem například hokejista Jaromír Jágr nebo fotbalista Christiano Ronaldo. Teď se možná stane vzorem pro mladé sportovce on. Na olympiádě v Tokiu získal ráno ve čtvrtek 5. srpna bronzovou medaili. Úspěchu dosáhl v rychlostní kanoistice na trati 1000 metrů v deblkajaku s Josefem Dostálem. Za vítězem zaostali jen o 0,8 vteřiny. K úspěchu sportovcům pomohl především skvělý finiš. Jeho rodné město Plzeň posílá do Tokia gratulaci.

„Radek Šlouf začal v osmi letech v Plzni s kajakem v loděnici TJ Prazdroj pod vedením trenéra Karla Kožíška staršího,“ připomněl primátor města Plzně Martin Baxa. „Samozřejmě, že moc gratulujeme a těšíme se na jeho setkání s Plzeňany. Pozvali jsme totiž Radka Šloufa na Sportmanii Plzeň a doufáme, že olympijský medailista některý den přijede, aby se s fanoušky setkal. Sportmanie se koná v prostoru za OC Plzeň Plaza od 21. do 29. srpna,“ uvedl primátor.

Trenér Karel Kožíšek o svém bývalém svěřenci mluví jako o talentovaném a houževnatém chlapci. Radek Šlouf v dorostenecké kategorii přešel pod tréninkové vedení Karla Kožíška mladšího, v 19 letech se pak stal členem Dukly Praha. Pro šestadvacetiletého Radka Šloufa byla účast v Tokiu olympijskou premiérou. Mezi jeho největší úspěchy dosud patřilo stříbro z mistrovství světa na čtyřkajaku či tituly v kategorii do 23 let na deblu.

Radek Šlouf společně s Josefem Dostálem poprvé závodili před dvěma lety a hned jejich první závod se jim povedl na výbornou. V silné konkurenci si tehdy zajistili letenku do Tokia. Že budou sehraná dvojka, potvrdili na Světovém poháru v maďarském Szegedu, kde skončili na kilometrové trati těsně druzí za maďarskou posádkou.

Josef Dostál, současná česká jednička v rychlostní kanoistice, jenž je mistrem světa a vlastníkem několika medailí z předchozích olympiád, hovoří o svém parťákovi pochvalně jako o Plzeňském expresu.