Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ranní ptáče dál doskáče. Včasné vstávání přináší i v dnešní době mnoho výhod

Ranní ptáče dál doskáče. Pravda nebo přežitek? Když se mezi našimi předky vžilo toto pořekadlo, bylo zcela jistě pravdivé. Doba se ale mění a s ní i lidské návyky. Mohlo by se zdát, že platnost tohoto lidového rčení již dávno nemá význam, opak je ale pravdou.

Čas nad zlato

Ať si to uvědomujeme nebo ne, čas je dnes velmi cenný artikl a efektivní hospodaření s ním patří mezi klíčové dovednosti. To, jak s ním nakládáme, ovlivňuje naše dny, týdny, roky i celé životy. Nelíbí se nám fronty u pokladen v supermarketu ani čekání v dopravní zácpě, jako společnost pořád někam spěcháme, ale když se konečně dočkáme volné chvíle, koukáme do mobilu a drahocenný volný čas tak ztrácíme. Poté znovu přichází stres, vše doháníme na poslední chvíli, a tak je to den co den.

Člověk je nejproduktivnější ráno nebo dopoledne, to je vědecky ověřená skutečnost. Ale k jejímu ověření není potřeba vědců. Stačí zkušenost, na jejímž základě byla za Marie Terezie zavedena školní docházka na dopoledne, kdy jsou ještě děti schopné soustředění. To platí obzvlášť v zimě, kdy se odpoledne brzy stmívá. Podobné zkušenosti má mnoho pracovníků, ale i vedoucích ve směnném provozu, kdy je „ranní“ tou nejoblíbenější a zároveň nejproduktivnější směnou.

kohout a budík
Včasné vstávání prospěje průběhu celého dne. Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Mozek je zkrátka čerstvý. V noci zpracoval informace z předešlého dne a pokud jste dobře spali, je připraven znovu přijímat nová data. Tělo je po spánku také připravené na nový den. Pokud máte možnost volby, začněte hned ráno řešit důležité úkoly, které byste večer zcela jistě odložili na druhý den, ustelte, vyměňte povlečení, zkrátka každý den se toho najde mnoho. Ráno se vám takový úkol nakonec nemusí jevit tak složitý, jako by tomu bylo v pozdních odpoledních hodinách. Ranní ptáče, oproti večerní sově, tak může skutečně doskákat dále.

A je zde ještě několik dalších benefitů, které vám včasné ranní vstávání může přinést. Většina supermarketů otevírá brzy ráno. Vyrazíte-li na nákup hned na začátku otevírací doby, nenarazíte na fronty a davy nakupujících. Máte-li klouzavou pracovní dobu, vyrazte do práce dříve, vyhnete se dopravním zácpám nebo tlačenicím v prostředcích hromadné dopravy.

Večer má být klidný

Pokud vás toho během dne čeká víc, napište si ráno seznam úkolů a postupně na nich pracujte. Večer tak budete mít čistou hlavu a klid. Před spánkem se nebudete muset zatěžovat nesplněnými povinnostmi, protože jste na nich ráno začali pracovat čerství a s rozmyslem. Večerní dohánění povinností vede ke špatnému spánku a k nastartování věčného koloběhu nestíhání.

Před spaním by měl člověk být v klidu, číst si v pohodlném křesle, sledovat seriál nebo jinak relaxovat. Ráno pak uvidíte svět zcela jinýma očima. Pokud si navyknete vstávat dřív s tím, že dodržíte potřebný čas 7 – 8 hodin pro spánek, uvidíte svět úplně jinýma očima a zbavíte se věčného nestíhání.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: