Copelandovi v roce 1980. Foto: Wikimedia

Povedený páreček. Manželé Copelandovi se stali nejstarší na smrt odsouzenou dvojicí v dějinách USA

Nikoho, kdo se o kriminologii alespoň trochu zajímá, nepřekvapí, že zdání v mnoha případech klame. Vrazi a násilníci bývají na první pohled solidní, obětaví lidé, soudit nelze podle jejich vzhledu, ale ani podle věku. Manželé Copelandovi vypadali jako postarší pár, který má sotva síly udržet své hospodářství. Ve skutečnosti to byli vypočítaví vrazi. 

Hodní a poctiví? Ani náhodou

Byť se manželé Faye (1921 – 2003) a Ray (1914 – 1993) opravdu zdáli jako slušný pár americké střední třídy, skutečnost byla dosti odlišná. Jejich farma v Missouri nevynášela tak, jak by si představovali, a tak se pustili do podvodů. Když to nestačilo, neštítili se ani vražd.

Ray měl zkušenosti s nelegálním výdělkem už dávno před sňatkem, kradl a podváděl pro překroucenou ideu o tom, že tímto vlastně pomáhá svým chudým příbuzným. S Faye si pořídili celkem pět dětí a situace se opakovala, zase nebylo co do pusy. A tak začal Ray falšovat šeky, vrátil se i ke zlodějině. Jenže mu to moc nevycházelo, dostával se do vězení a součet jeho deliktů v kombinaci s další protizákonnou činností by jej mohl připravit o svobodu na dlouhou dobu. Navíc jeho jméno se v průběhu let stalo mezi obchodníky nechvalně známým, s tímto podvodníkem by tak kontrakt uzavřel málokdo. A tak si manželé na podvody začali hledat bezdomovce a tuláky, lidi bez příjmů i budoucnosti. Tito „černí koně“ za ně na neplatné šeky zkupovali zvěř, kterou oni dál nelegálně přeprodávali.

Joseph Vacher. Francouzský Jack Rozparovač měl na svědomí více obětí než ten anglický

Jenže svědci by mohli mluvit…

Po mnoha rocích úspěšné ilegální činnosti však manželům došlo, že tito chudáci, které zneužívají, jsou nositeli hrozby v podobě možného svědectví o jejich skutečných úmyslech. Co víc, za sjednaný „obchod“ se dožadovali finanční kompenzace, která páru ubírala na profitu. A tak tito na první pohled poctiví, nyní už postarší venkované, kteří farmařili a chovali se dobře ke zvířatům, sousedům i lidem bez domova, bez váhání přistoupili k další strategii. Své pěšáky začali zabíjet.

Kulka od té doby údajně stihla všechny jejich „zaměstnance“, až na jediného. Minimálně pět lidí zabili, ale Jack McCormick prokoukl manželský pár a život si zachránil. Ve stodole u farmy našel pozůstatky těl svých předchůdců, utekl a o všem informoval policii. Ta několik dnů váhala. Kdo by věřil ošuntělému tulákovi. Nakonec však přeci jen vyrazili věc prošetřit. A podezření se potvrdilo.

Trest smrti, který předběhla rána osudu

Oba manželé byli v říjnu 1989 zatčeni a následně odsouzeni k trestu smrti. Tomu se však vyhnuli. Ray, tehdy téměř osmdesáti letý stařík, ještě před výkonem exekuce zemřel přirozenou smrtí. Ani o sedm let mladší Faye nebyla popravena, trest byl změněn na doživotí. Zda v důsledku prodělané mozkové mrtvice těžko říct, každopádně dožila ve střeženém hospicu jako stařena, neschopná postarat se sama o sebe.

Galerie:

Zdroj: Murderpedia

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: