Západočeská galerie v Plzni uvedla nové repliky Plzeňské madony a navázala na tradici z 15. století
Západočeská galerie v Plzni nechala vytvořit repliky Plzeňské madony, které byly požehnány Mons. Tomášem Holubem, biskupem plzeňským, při slavnostní mši k otevření katedrály sv. Bartoloměje dne 6. června 2021. Při této události promluvil ředitel galerie Mgr. Roman Musil o Plzeňské madoně a o vzniku limitované sběratelské edice 30 kusů replik. Znovu byla oživena tradice vytváření replik této kultické sochy, která trvá již od 15. století. Završena tím byla také výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh, jež poukázala na význam sochy Plzeňské madony a nově ji představila jako divotvůrkyni a palladium města Plzně.
Repliky vznikly ve spolupráci Západočeské galerie v Plzni a Biskupství plzeňského, s podporou města Plzně. U příležitosti znovuotevření katedrály a konání výstavy se zrodila idea návratu k hodnotám dávné minulosti, které překračují meze historicko-náboženských tradic. V případě Madony plzeňské se její duchovní význam nedal přehlédnout. Její krása a čistá mateřská láska přinášející na svět Boží přítomnost v mnohých návštěvnících výstavy vyvolávala silné emoce a některé dojímala až k slzám. Hlavním důvodem vytváření replik madony bylo šíření její mimořádné duchovní síly a krásy prostřednictvím jejích zpodobení.
Na realizaci se podílel akad. sochař František Bálek, který vytvořil na základě dat s využitím moderních technologií (3D scan a 3D tisk) zmenšený sádrový model sochy. Ten byl předán do porcelánky Royal Dux v Duchcově, kde modelář Miroslav Mráček vyrobil 12 modelových forem, do kterých se odlévaly jednotlivé části sošek. Po vyjmutí z forem sestavily retušérky každou sošku z 12 dílů a pak retušovaly spoje; po vyschnutí byly sošky vypáleny při teplotě 1 310 °C. Iniciátorkou celého počinu a organizátorkou jeho realizace byla Mgr. Gabriela Darebná, jíž zde byla inspirací samotná Madona plzeňská. Umělecký dohled měl Mgr. Petr Jindra, spoluautor výstavy.
Výstava byla ve výstavní síni Masné krámy nainstalována od 27. listopadu 2020 do 6. června 2021, a přestože byla expozice po většinu času uzavřena z důvodu vládních protiepidemických opatření, podařilo se prodloužit zápůjčky alespoň o dva měsíce a v jejím závěru zapůjčit i originální sochu Plzeňské madony. Po 11 dní se návštěvníci mohli setkat s madonou tváří v tvář. Zájem byl velký, nejen u široké veřejnosti. Do Plzně přijelo i mnoho odborníků z Čech i zahraničí a studentů se zaměřením na středověké umění. V galerii se u sochy Madony konaly každodenní modlitby. Možnost setkání s originální sochou v bezprostředním kontaktu vyvolalo znovuoživení úcty k Plzeňské madoně, která se v očích návštěvníků stávala téměř živou bytostí. Výstava byla velmi často prezentována v médiích a pro mnohé Plzeňany to bylo poprvé, kdy se mohli dozvědět příběh Plzeňské madony v širokých kulturně-historických souvislostech. Výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh skončila, a přestože byla otevřená necelé dva měsíce, pro 5 626 návštěvníků zůstane trvalým zážitkem, který vyvolával silné emoce.
Odměnou pro autory výstavy Petra Jindru a Michaelu Ottovou je její nadšené přijetí laickou i odbornou veřejností a také udělení ceny města Plzně za umělecký počin roku 2020.
Galerie: