R. Speck. Foto: Sock, CC3.0

Richard Speck. K 300 letům vězení odsouzený vrah neodmaturovaných zdravotních sestřiček

Dospívání s sebou přináší nerozvážnost plodící činy, za které si v dospělosti mnohdy vnitřně nadáváme. Krádež, experimentování s drogami nebo delikty způsobené pod vlivem alkoholu. Richardu Speckovi to vydrželo po celý život. K celé řadě nezdravých návyků si přidal ještě brutální vraždění. Své skutky si ale zřejmě nevyčítal ani po odsouzení, jak sám stroze pronesl o svých obětech: „Tu noc prostě měly smůlu“.

Od štěstí k nenávisti a útěšné náruči alkoholu

Speck se narodil na sklonku roku 1941. 6. prosince spatřil světlo světa v řídce obydlené vesnici Kirkwood státu Illinois. Jeho dětství bylo zpočátku šťastné, se svými sedmi sourozenci vycházel dobře, matku měl rád, největší lásku však cítil ke svému otci, který pro něj byl ochráncem a hrdinou.

Otec však v Richardových šesti letech zemřel. Od té doby už nic nebylo dobré. Přestěhovali se do Texasu, kde se matka znovu vdala. Otčíma však Speck upřímně nenáviděl.

Rodina už v jeho očích nebyla spokojenou oázou. A tak Speck začal tíhnout k vzdorovitému chování a dělal všechno proto, aby matku i otčíma ničím nepotěšil. Nezajímal se o školu, měl špatný prospěch, mohl být rád, že dokončil osmou třídu. Už ve dvanácti letech začal pravidelně užívat alkohol. Do jeho opojného vytržení z reality se uchyloval často a rád.

A došlo i na vandalství na cizím pozemku, loupeže a napadení s následkem pobodání. Už na prahu dospělosti tak několikrát stanul na druhé straně zákona, za což se dostal i za mříže.

dům, kde speck vraždil
Ubytovna, ve které Speck v roce 1966 provedl svůj nejohavnější čin. Foto: Stephen Hogan, Flickr

Snaha o normální život

Ve svých 21 letech se oženil a stal se otcem holčičky. Nebyl však ani dobrým manželem, natož dobrým otcem. Konec konců většinu doby byl stejně ve vězení za různé delikty, a tak po čtyřech letech manželství z popudu Shirley, jeho ženy, došlo k rozvodu.

Tím skončily i ty nejnereálnější snahy o normální život. Od zlodějiny, podvodů a nějaké té bodné rány přešel k ohavnému týrání, znásilňování i cílenému vraždění. Jeho první dvě oběti byly z rodného Illinois. U místní postarší ženy se spokojil se sexuálním zneužitím, zato mladá servírka ze Speckovy oblíbené hospody už jeho napadení nepřežila. Byl obviněn, ale dařilo se mu skrývat. Našel si totiž práci na lodi, kde byl celé dny bez kontaktu s veřejností. Kudy se zrovna plavil, tam zůstávala mrtvá těla.

Příjmení Holmes historie nezná jen díky slavnému Sherlockovi. Jmenoval se tak i úkladný vrah

Osudná noc

14. července 1966, hodinu před půlnocí, zabouchal na dveře studentské ubytovny pro budoucí zdravotní sestry na jihu Chicaga. A začal teror. Přítomné studentky nahnal do jedné z ložnic. Vyděšené mladé ženy ohrožoval pistolí a následně oloupil o osobní cennosti, ženskou důstojnost i holý život.

Tu noc zemřelo osm z devíti přítomných studentek. Osmkrát jednu z nich izoloval v jiném pokoji, zbil, znásilnil a zavraždil. Většinu dívek ubodal, jedné nebožačce zasadil bodnou ránu přímo do oka. Jinou nejprve uškrtil vlastní punčochou. I na ní se však následně nožem „vyřádil“.

mrtvé sestřičky
Osm zavražděných studentek v červnu 1966. Zdroj: www.whaleoil.net.nz, CC3.0

Přeživší mu u soudu zavařila

Po svém zvráceném výstupu se opět schovával. Několik měsíců holdoval alkoholu a drogám, zatímco po něm ruka zákona pátrala. Nakonec jej udal lékař, do jehož služeb se dostal po jednom opileckém extempore. Během nastalého soudního přelíčení byla pro žalobce nejcennějším důkazem výpověď dívky, která se osudné noci schovala pod postel a tím unikla Speckovu běsnění.

Nakonec byl roku 1973 odsouzen k odnětí svobody v délce trvání 300 let. Pro výkon trestu byla určena věznice s maximální ostrahou v Crest Hillu v Illinois. Přirozeně si jej nestihl odpykat v plné délce, zemřel v září 1991. Chvíli byl jeho příběh in memoriam tiskovou senzací, pak však upadl v zapomnění. Jeho popel nikdo nechtěl, byl rozptýlen neznámo kde.

Zdroj: J. Marlowe: Nejkrutější psychopati v dějinách

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: