Rozhledna Kotel. Foto: Město Rokycany

Rokycany zvou na turistický víkend i prohlídku malby Alfonse Muchy

Město Rokycany letos přichystalo na turistickou sezonu tradiční i nové akce. Celý druhý květnový víkend bude v Rokycanech ve znamení turistiky. Na sobotu 13. května je přichystána oslava 9. výročí rozhledny na Kotli, letos nově doplněná soutěžemi pro děti i dospělé. Neděle 14. května bude patřit druhé komentované prohlídce Od Muchy až na věž kostela. Registrace na prohlídku byla spuštěna ve čtvrtek 20. dubna. O týden později se v Rokycanech bude putovat za žďárskými studánkami.

„O první termín komentované procházky od Muchy až na věž kostela byl tak nebývalý zájem, že jsme na neděli 14. května připravili stejnou prohlídku s kapacitou 80 lidí. První termín si nenechalo ujít téměř 140 zájemců. Prohlídneme si radnici s originálem obrazu od Alfonse Muchy, kostel Panny Marie Sněžné s možností vystoupání na ochoz věže ve výšce 29 metrů a park U Plzeňské brány, včetně Fitzovy hrobky a márnice. Sobota 13. května již tradičně bude patřit rozhledně na Kotli, o týden později budeme putovat za žďárskými studánkami,“ uvedl starosta Rokycan Tomáš Rada.

Rokycany připravují Oslavy osvobození. Uskuteční se v neděli 7. května

„Deváté výročí rozhledny na Kotli jsme spojili s 50. ročníkem turistické akce Rokycanské pochody. Registrace účastníků proběhne v sobotu 13. května od 8 do 10 hodin v zasedací místnosti Triana na nádvoří radnice, Masarykovo náměstí 1. Každý registrovaný účastník obdrží diplom a drobné upomínkové předměty. Od 11 hodin mohou i neregistrovaní zájemci cestou k rozhledně, ze směru od ulice Kotelská, absolvovat na několika stanovištích soutěže o ceny. Na své si přijdou nejen děti, ale i dospělí, o což se postarají členové oddílu Divoká Orlice. Občerstvení u rozhledny je zajištěno, od 13 hodin zahraje kapela Lignit,“ popsal akci Tomáš Hůlka, vedoucí Odboru školství a kultury Městského úřadu Rokycany. Registraci na Rokycanské pochody již tradičně zajišťují členky Onko klubu Rokycany.

Akce Od Muchy až na věž kostela II se uskuteční v neděli 14. května 2023 od 14 hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma, jen je nutná registrace, buď přes e-mail na adresu [email protected], nebo na telefonu 371 706 104. Prohlídka zahrnuje 16 metrů dlouhou Obřadní síň rokycanské radnice, kde se zájemci dozvědí především o originálu obrazu Alfonse Muchy Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou z roku 1933. Zavítají také do pracovny starosty, kde je galerie starostů Rokycan od roku 1850. Poté se přesunou kolem mariánského sloupu do kostela Panny Marie Sněžné. Po prohlídce kostela je možné vyjít na empírovou 66 metrů vysokou věž, jejíž ochoz je ve výšce 29 metrů. Procházka bude zakončena prohlídkou interiéru Fitzovy hrobky a náhrobků významných rokycanských občanů v parku U Plzeňské brány.

Tip na výlet: zřícenina hradu Salon

V sobotu 20. května se uskuteční další tradiční akce – Putování za studánkami. Akci pořádají Lesy města Rokycan ve spolupráci s městem. „Již tradičně jsme připravili dvě trasy, jedna je určena zdatnějším turistům a druhá je volena pro vycházkové tempo. Na obě trasy vyrazíme se zkušenými průvodci v 9 hodin od arboreta v polesí Žďár. Všichni se sejdeme společně ve 12 hodin v lomečku pod Žďárem, kde bude připraveno malé občerstvení u ohýnku,“ pozval za lesy jednatel Stanislav Suda.

„Na turistickou sezonu až do konce září jsme připravili pro občany i návštěvníky akci Zdolej čtyři vrcholy. Za výstup na Kotel, Žďár, Vršíček a Čilinu získají účastníci dřevěné upomínkové kolečko od města a děti navíc sladkost. Více informací o akci je zveřejněno na webu informačního centra,“ vysvětlila Anna Chromá z městského odboru školství a kultury, do jejíž gesce patří oblast cestovního ruchu.

Zdroj: Město Rokycany

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: