Foto: Petr Linhart promo

Rozhovor: Petr Linhart zavzpomíná ve Skvrňanech na Č.P. 8

Petr Linhart je písničkář, poutník, milovník krajin a jejich příběhů. Hudbu, kterou hraje, nazval landscape folk. Nahrál čtyři autorská alba a v roce 2018 CD Milostné vzpomínky na Čp. 8. S Petrem Linhartem, který 9. dubna vystoupí v Obvodní knihovně Skvrňany v Plzni, jsme připravili malý rozhovor.

Petře, máš na kontě tři autorské desky, jsi autorem mnoha písní skupiny MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY. Ale ta nejnovější deska autorská není. Proč?
Nejnovější deska je sestavena z písní, které napsal Jaroslav J. Ježek, frontman a autor někdejší karlovarské skupiny Čp. 8, ve které jsem měl tu čest několik let působit. Ve své době, tedy v první polovině osmdesátých let, jeho písničky oslovily velkou část mojí generace a dodnes na ně mnoho lidí vzpomíná. Od mých vrstevníků také přišla myšlenka ty písničky znovu připomenout.

Bylo náročné takovou vzpomínkovou desku natočit?
Pro mě rozhodně ano, pro kolegy muzikanty nejspíše ne. Já jsem okolo toho tématu přešlapoval více jak dva roky. Velmi obezřetně jsem vybíral písně – ne všechno, co se dalo uvěřit Járovi v jeho dvaceti pěti letech, by se dalo uvěřit mě hluboko po padesátce. A pak tu byl ještě problém s interpretací – pochopitelně nemám ten Járův naprosto specifický, naléhavý tenor. Tak jsem ty písničky nakonec převyprávěl zcela po svém. Když jsem si tuhle výpravu po tenkém ledu a po ostří nože sám pro sebe zpracoval, šlo pak najednou všechno už velmi rychle. S nahráváním jsme byli hotovi za dva a půl dne. Kytarista Josef Štěpánek, klavírista Jan Steinsdörfer a basista Jaromír Honzák to dali rychle a skvěle. Jako ostatně vždy.

Jak ji přijala kritika a fanoušci?
Kritiky byly velmi příznivé a ani z příznivců si zatím nikdo nestěžoval… Oceňují, že se nesnažím zpívat jako Jára a mají radost z té muziky. Já bych takovouto kapelu, takovéto Čp. 8 Járovi také ze srdce přál, my jsme tenkrát takhle hrát zdaleka neuměli.

Na koncertě v Plzni se bude jen vzpomínat na Čp. 8, nebo zazní i některé písně z tvé vlastní tvorby?
Bude to spíše naopak – zazní především písně z mé vlastní tvorby, byť na Čp. 8 se také dostane.  Písničky Čp. 8 hraju daleko raději v triu s Josefem Štěpánkem a Jaromírem Honzákem, s nimi naopak umím Milostné vzpomínky na Čp. 8 jako celovečerní koncert.

Své písně nazýváš jako landscape folk. Můžeš nám to označení přiblížit?
Léta zkušeností mě naučila, že je lepší si svojí kategorii určit sám, vymyslet si vlastní šuplík dřív, než to za mě udělá někdo jiný. Jinými slovy – chci být sám tvůrcem svého žánru. Moc jsem o tom názvu přemýšlet nemusel, víceméně všechny moje písně se nějakým způsobem týkají konkrétních krajin a příběhů v nich ukrytých – někdy je znám, jindy jen tuším a často mě překvapí v nečekaných souvislostech.

Vzniká nějaké nové autorské album?
Vzniká, právě je tak v půli cesty.

V současné době hraješ v kapele Majerovy brzdové tabulky. Můžeš nám ji trošku přiblížit?
Trochu to upřesním. Krom svého sólového repertoáru současně hraji také v kapele Majerovy brzdové tabulky. MBT jsou do značné míry první realizací myšlenky „landscape folku“, zajímaly nás především dávné až pravěké ohlasy a inspirace. Po několikaleté přestávce jsme se vrátili zpět k původní sestavě se zpěvačkou Andreou Landovskou, saxofonistou Vítem Kahlem a basistou Antonínem Bernardem a také k repertoáru z pěti řadových alb, které jsme spolu víceméně v období přelomu milénia nahráli. Je to svým způsobem trochu podobný návrat jako v případě Čp. 8, chodí na nás hodně lidí, co MBT poslouchali už v devadesátkách, ale těší nás i mnozí noví příchozí, kteří o nás zatím věděli jen z doslechu. Mám z toho návratu radost, uvědomili jsme si, že ta docela jedinečná kombinace hlasu, mandocella, saxofonů a baskytary, resp. violoncella stále funguje a že to hudební i lidské setkání tvoří vlastně jeden velký nástroj, který není ničím nahraditelný.

V Obvodní knihovně Skvrňany tě uvidíme sólo s kytarou. Kde bychom tě mohli vidět s MBT?
Ve čtvrtek 4. dubna hrajeme v Malostranské besedě v Praze, chystáme se do východních Čech i do Krušných hor, koncerty pomalu přibývají, přesný přehled je vždy na titulu našeho webu www.mbt.cz.

Co bys vzkázal čtenářům?
Neklesejte na mysli, je tu zase jaro.

Děkuji za rozhovor a těším se na viděnou na koncertě 9.4.2019 v Obvodní knihovně Skvrňany.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: