Foto: Mirka Novak promo

Rychlý rozhovor s Mirkou Novak nejen o blížící se osmé Meduzik Night

V úterý 21. května proběhne v plzeňském Anděl music baru již osmé pokračování akce s názvem Meduzik Night. Smyslem večera je dát prostor talentovaným a dosud neobjeveným hudebníkům, kteří budou moci představit svoji tvorbu. Duší celého projektu je plzeňská hudebnice Mirka Novak a my jsme jí při této příležitosti položili několik otázek, které se týkají jak „Medúzy“, tak dalších vizí do budoucna.

Ahoj Mirko, v úterý proběhne v plzeňském Andělu  již osmá Meduzik Night. Jak to všechno začalo?

Úplně samo! Bylo to v době, kdy jsem létala do Států a chtěla jsem se rozloučit se všemi přáteli pokud možno najednou, no a nic lepšího než uspořádání jam session v Andělu mě nenapadlo. 🙂 Pamatuju si, jak jsem jednou přiletěla ze Států nabitá z nově objevených žánrů a toužila jsem si to s někým zkusit zahrát. Stavit celý kapely je náročná věc, tak mě napadly krátké projekty s různými přáteli muzikanty z Plzně. Pro ně to nebyl závazek, jen zpestření a pro mě možnost si to zkusit.

Postupně jsem přizvala další hudebníky a tehdy mi to došlo – mohla bych z role frontmana úplně zmizet a dávat prostor zajímavým lidem, co muziku dělají kvůli ní samotný. A završit to společným hraním. Chytlo se to skvěle, lidi to baví, večer má spád a je žánrově pestrej. Ono totiž moc nesejde ani na žánru. Hudba je krásná, když ji umíš hrát a toužíš ji předat lidem. Teď nevtipkuju, když řeknu, že projekt Meduzik mi dává snad největší smysl v celý moji práci. Je to pure blessing, ti lidé kolem toho, komunita muzikantů, mám fakt radost!

To zní skvěle. Je nějaký okamžik, který se nesmazatelně zapsal do historie “Medúz”?

Je jich několik, spíš záleží, co je pro koho tím nejdůležitějším. Pro mě, asi proto, že večer pořádám, jsou to momenty, kdy se něco úplně nepovede, něco „vybouchne“ těsně před akcí a já se můžu obrátit na lidi, který mě z toho vytáhnou.

Medúza mně přijde nejsilnější v tom, že má pevné základy právě té komunity, na kterou se můžu spolehnout. To je nejcennější pocit na světě. Z hlediska hudebního to bylo třeba nádherný vystoupení harfenistky Bronislavy Klablenové, kdy v zaplněném klubu o 150 lidech nikdo ani nedutal a všichni tajili dech při poslechu harfy. To bylo fakt magický a nezapomenutelný. Od té doby vím, že na tyhle akce lidi chodí hlavně poslouchat.

Je poznat, že hudba je tvým smyslem života. V loňské roce si se “spolčila” s Jazzem bez hranic a evidentně se z toho vyklubala vydařená spolupráce. Co tedy dál pro plzeňské publikum připravuješ, ať už s Medúzou i mimo ni?

Je pro mě veliká pocta, že Jazz bez hranic projevil zájem o moji aktivitu v Plzni. Nemůžu uvěřit, že jsem v teamu a spolupodílím se na pořádání akcí. Sen, kterej se splnil.

Jeden velkolepý koncert plzeňské publikum za nedlouho čeká, díky, že se ptáš! V pátek 31. května přijede do Buena Visty zahrát s mojí r’n’b soulovou kapelou The Dozen Street americká bubenická špička David Haynes. Ten má za sebou mnoho top spoluprácí, například točil s Princem, Stevie Wonderem, Mary J. Blidge, aj. Pro nás je to jednoznačně koncert roku. Navíc je vstup za hubičku, protože koncert zaštiťuje právě Jazz bez hranic, kterýmu jsem za umožnění neskutečně vděčná. Přijďte se určitě podívat, bude to bomba!

Mirko, díky za rozhovor i za chystané akce!


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: