Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

ScioŠkola konečně i v Plzni. Bude v Šafránkově pavilonu

Od příštího školního roku zahájí v Plzni výuku nová základní ScioŠkola. V Plzeňském kraji se jedná o první ScioŠkolu, celkově jich v rámci ČR funguje 17. Přihlášky do 1. – 6. třídy přijímá škola v těchto dnech.

Obyvatelům Plzně a okolních obcí se tím rozšíří nabídka vzdělávání. Po mnohaletém úsilí iniciativy rodičů, kteří se o vznik školy zasazovali, tak ScioŠkola přinese do Plzně moderní a inovativní vzdělávání.

„Rodiče z Plzně nás oslovili již před pěti lety. V první fázi jsme však naráželi na odpor MŠMT, které odmítalo školu zapsat do rejstříku, což nyní již naštěstí neplatí. V posledních třech letech jsme se potýkali s hledáním vhodných prostor,“ uvedl Jan Krtička z Rady ScioŠkol, který má její vznik v Plzni na starost. „V tuto chvíli máme již téměř 70 přihlášek od 1. do 6. třídy, ačkoliv vznik školy jsme oznámili teprve před čtyřmi týdny”.

Rekonstrukce doubravecké sokolovny je hotová

Škola nalezne své zázemí v prostorách Šafránkova pavilonu, v ulici Alej Svobody 31. Přijímat bude zhruba 16 žáků do každého ročníku. V prvním roce nabídne výuku pro  1. – 6. třídu. Cílová kapacita školy je 150 žáků od 1. do 9. třídy. Škola je zapsána v rejstříku škol MŠMT. Školné, které se hradí 10 měsíců a zahrnuje také náklady na družinu, činí 7000 Kč za měsíc.

Plzeňská škola stojí na stejných principech jako ostatní ScioŠkoly, kterých od září bude již 19.

„Chceme připravovat děti na život v současném, a především pak v budoucím světě. V něm už nejsou potřeba pouze naučené znalosti. Důležitější jsou specifické dovednosti, které když děti ovládnou, bude se jim žít lépe. Říkáme jim kompetence pro budoucnost. K nim vedeme žáky ScioŠkol. Jak daleko každý dojde, bude jistě různé. Naším úkolem není ušlapávat jim cesty, ale pomoci každému překonávat překážky, povzbuzovat ho, aby našel sílu a odvahu dojít na této cestě co nejdál“, upřesňuje Ondřej Šteffl, který stojí za myšlenkou ScioŠkol. Všem ScioŠkolám je společný právě důraz na rozvoj kompetencí. Tedy na schopnosti převzít zodpovědnost, umět se rozhodovat, pracovat v týmu či respektovat ostatní. Chyby ve ScioŠkolách nejsou vnímány jako cesta k trestu (neznámkuje se), ale jako prostředek pro další učení. Velký důraz je kladen na propojení školy s reálným životem.

Ve středu 22. února od 17:30 pořádá škola pro zájemce besedu přímo v prostorách, v nichž bude od září probíhat výuka (Šafránkův pavilon, Alej Svobody 31). Na besedě se představí také první členka vedení školy Kateřina Vodrážková.
Zdroje: scioskoly.cz

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: