3D model. Foto: Škoda Doosan

Skotský Aberdeen a okolí bude elektřinou a teplem zásobovat turbína z Plzně

Doosan Škoda Power dodá do chystané spalovny nerecyklovatelného odpadu Ness Energy Project ve skotském Aberdeenu 15MW turbínu DST-G10 s veškerým příslušenstvím. Za projektem kromě místních samospráv stojí společnost ACCIONA, se kterou Doosan Škoda Power spolupracuje na dalších projektech v Austrálii nebo Španělsku. Turisticky atraktivní oblast se tak nebude potýkat se skládkami odpadů a projekt navíc poskytne místním firmám a domácnostem zdroj tepla a elektrické energie.

Skotské zákony od roku 2025 zakazují ukládání odpadů na skládky a upřednostňují tzv. zelená řešení. I přes maximální ekologické úsilí však vznikají odpady, které dále recyklovat nelze. Okresy Aberdeen City, Aberdeenshire, a Moray se proto rozhodly vybudovat tzv. kompletní spalovnu komunálního nerecyklovatelného odpadu Ness Energy Project, která bude tento odpad bezezbytku spalovat. Provoz tak kromě řešení otázky nerecyklovatelných odpadů vyrobí elektřinu a teplo pro domácnosti v regionu.

Plzeňská stopa u Temže. Část Londýnského oka byla na konci milénia vyrobena v západočeské metropoli

Pro tento projekt zvolila Doosan Škoda Power technické řešení upevnění turbíny s převodovkou a olejovým systémem na speciálním rámu, ve kterém je už zařízení propojeno potrubím a na stavbu bude dodáno jako sestava. Ta se následně pouze ukotví na pružiny umístěné na sloupech. Dodávka takto sestaveného celku uspoří náklady a urychlí celkovou montáž turbíny na stavbě.

Hlavní zařízení, tedy rotor turbíny, převodovka a generátor už jsou téměř hotové a jejich testování podle plánů projektantů proběhne v následujících týdnech. Bránou výrobní haly by turbína měla projet v únoru 2021 a ostrý provoz spalovny je naplánován na srpen 2022. Na projektu se podílejí i další plzeňské podniky, jako je společnost Wikov Gear, která pro projekt vyrobí převodovku.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: