Ukrajinská vlajka na radnici. Foto: MMP

Stojíme za Ukrajinou. Ruskou agresi odsuzuje Plzeňský kraj, město i univerzita

Vedení Plzeňského kraje na svém mimořádném jednání ve čtvrtek 24. února 2022 odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině. Stejný postoj zaujal i plzeňský magistrát, přičemž už včera vyvěsil včera na radnic ukrajinskou vlajku jako výraz solidarity se zemí, jejíž suverenita a celistvost byly narušeny. Západočeská univerzita v Plzni zřídila pro své ukrajinské studenty a zaměstnance e-mailovou linku podpory a připravuje se také na příchod dalších studentů z Ukrajiny.

Vedení Plzeňského kraje považuje vpád ruských vojsk na teritoriální území Ukrajiny za akt agrese, jenž je v rozporu s mezinárodním právem. O svém stanovisku a podpoře Ukrajiny informovalo dopisem ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise. „Byly pošlapány elementární principy mírového soužití mezi národy. Tento útok je neobhajitelný, vnáší chaos, napětí a strach obyčejných lidí, kteří nic nezpůsobili, o svůj život. Útok, který nabourává vše, čemu se lze v diplomacii věřit. Potvrdilo se, že nešlo o dezinformace západních médií, jsme svědky agrese, která nutí k aktivaci obrany celou Evropu,“ odsoudil dnešní vpád ruských vojsk na Ukrajinu hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Rada kraje také odsouhlasila vypovězení memoranda o spolupráci, které bylo uzavřeno Zastupitelstvem a Zákonodárným shromážděním Sverdlovské oblasti Ruské federace v květnu roku 2009.  Krajský úřad o svém stanovisku bude informovat starosty měst a obcí a zároveň je vyzve ke spolupráci při zajištění dostatečného množství ubytovacích kapacit Kraj je připraven v rámci krizového řízení koordinovat případnou humanitární pomoc a péči o osoby, které by hledaly pomoc v nouzi v Plzeňském kraji.

Výstava ve Spáleném Poříčí přiblíží osudy příslušníků SNB v srpnu 1968

Poskytnout humanitární pomoc i ubytování je také připraveno město Plzeň. Z fondu svých městských bytů by zajistilo a dalo v nejbližších týdnech k dispozici deset bytových jednotek, pomohlo by i se zajištěním zázemí potřebným v penzionech i jiných ubytovacích kapacitách. Je také připraveno vytvořit finanční fond, z něhož by byla koordinovaně vyplácena pomoc. Předpokládá, že by do ní vložilo částku kolem pěti milionů korun. S dalšími kroky zatím Plzeň vyčkává na instrukce či požadavky, jež by měly přijít ze strany státu, respektive ministerstva vnitra. O připravenosti informoval primátor Pavel Šindelář a jeho náměstek pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem David Šlouf.

Západočeská univerzita v Plzni ruskou agresi jednoznačně odsuzuje a je připravena pomoci studentům a zaměstnancům z Ukrajiny. Těch je v současné době na univerzitě 131. Kdokoliv z nich může využít e-mailovou podporu, kterou pro tento účel ZČU zřídila na adrese [email protected].

Západočeská univerzita je také připravena přijmout ukrajinské studenty a akademiky, kteří se v důsledku vojenského konfliktu na území Ukrajiny dostali do obtíží. Poskytne jim bezplatné ubytování na vysokoškolských kolejích a kurz češtiny. Během probíhajícího přijímacího řízení si tito studenti mohou podat přihlášku do zvoleného studijního programu, který by pak začali studovat od příštího akademického roku.

Jako výraz podpory Ukrajině vyvěsila i Západočeská univerzita v kampusu na Borských polích ukrajinskou vlajku.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: