Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak si před cestou na Šumavu ověřit aktuální meteorologické podmínky

Způsobů, jak si ověřit aktuální počasí v nejvyšším pohoří na Plzeňsku, je několik. Od klasické meteorologické předpovědi, přes chytré aplikace až po sledování podmínek přímo na místě pomocí webkamery. A pro ty, kteří vyrážejí do hor, není důležitá jen předpověď, ale i aktuální podmínky.

Na Šumavu autem

Jak to vypadá s počasím v cílové destinaci, se totiž hodí znát už před cestou, obzvláště vyrazíte-li v zimě autem. Čerstvá sněhová nadílka potěší lyžaře a děti, ale řidiče dokáže pěkně potrápit. Vyplatí se proto sledovat zpravodajství meteorologů a dopravní zprávy a hlavně si nezapomenout zkontrolovat zimní výbavu vozidla včetně sněhových řetězů. Ty ostatně v zimním období potřebujete v místech s dopravní značkou C5a – Sněhové řetězy, která přikazuje jejich užití (případně pneumatik s hroty) vždy, když se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu, či námrazy. Pokud narazíte na značku C15a – Zimní výbava, na dané místo nesmíte v zimním období bez příslušných pneumatik, ale to jistě cestujícím na hory nemusíme připomínat.Většina řidičů míří na Šumavu po hlavním tahu od Plzně přes Klatovy. Zhoršenou sjízdnost lze v případě nevlídného počasí očekávat v úseku Běšiny – Želená Ruda, kde se nachází řada stoupání a prudkých serpentin. Vzhledem k tomu, že se jedná o silnici první třídy, je přednostně udržována silničáři.

Situace na místě

Míříte-li na jednodenní výlet, neřiďte se jen předpovědí počasí, ale před odjezdem si ověřte podmínky na místě. K tomu určitě využijete mobilní aplikaci, ale my také doporučujeme vizuální kontrolu pomocí webkamer. Přenos z nich je volně dostupný na internetu a napoví o situaci na mnoha místech, jako je Železná Ruda, Pancíř, Kvilda, Nýrsko, Kašperské Hory či Sušice. To se samozřejmě hodí jak při plánování cesty, tak při delším pobytu na horách. Webkamery Šumava jsou tak jednoznačně ideálním pomocníkem pro turisty, a to nejen v zimě.

Jejich pomoc jistě nemusíte využít jen na Šumavě. Ručně tříděné webkamery z celé České republiky najdete pěkně pohromadě na WebKamera.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: