Foto: Patryk Kosmider / Shutterstock.com

Světelné zdroje ovládané chytrými aplikacemi: co všechno dokážou?

Světlo je pro náš život velice důležité. Nevyužíváme jej pouze v noci, ale také ve dne. Například v místnostech, které nemají okna, nebo na práci, která si vyžaduje zvýšené osvětlení. Světla neslouží ale pouze k osvětlení prostor. Dnes už plní také dekorativní funkci, takže je zapotřebí vybrat si světlo také podle toho, jak se hodí do interiéru. Základním kritériem při výběru ale slouží jeho základní funkce – tedy to, na co chceme světlo používat. A nyní také pohodlí..

„Chytrá“ svítidla

Svítidla v dnešní době nemusíte rozsvěcet tak, že k nim vstanete a zmáčknete vypínač. Na dnešním trhu jsou dostupná „chytrá“ světla, která ovládáte prostřednictvím svého mobilního telefonu. Tyto lampy, stropní svítidla nebo dokonce celý systém světel lze snadno rozsvěcet, zhasínat či dokonce regulovat světlo na základě aplikací. Nejde to samozřejmě použít pro všechny světelné zdroje, pouze pro ty, které byly za tímto účelem vyrobeny.

Jedna aplikace – větší množství svítidel

Nemusíte mít na každé svítidlo speciální aplikaci. Aplikace světla ovládá prostřednictvím Bluetooth. V rámci jedné aplikace můžete ovládat okolo 10 svítidel (v závislosti na výrobci). A to je obvykle pro každou domácnost zcela dostačující. Nutnost instalovat aplikaci odpadá v případě, že je k světlu dodán také speciální ovladač, který zastane všechny funkce aplikace sám. Kontrola světel přes aplikace je vhodná pro zapomínající lidi – zkontrolujete, zda jste po odchodu zhasli všechna světla a případně je zhasnete aplikací.

Stropní svítidla

Stropní svítidla nebo také lustry jsou důležité pro centrální osvětlení celé místnosti. Obvykle na nich prostřednictvím chytrého telefonu můžete regulovat barvu světla – od bílého až po žluté žárovkové světlo. Příjemná je také regulace intenzity světla – například zatmění, když sledujete televizi nebo potřebujete intimnější světlo. Je potřeba zkontrolovat, zda se vámi vybrané světlo hodí také do koupelny, kde je zvýšená vlhkost.

Bodová světla

Bodová světla využíváme jako doplňkový i hlavní zdroj svícení. Pokud ale toužíme po tom, aby nám tzv. „bodovky“ osvěcovaly velký prostor, je zapotřebí jich instalovat větší množství. To se ale může vzhledem k ceně jednoho takového světla značně prodražit. 

Venkovní osvětlení

Také venkovní osvětlení lze regulovat aplikací. A to nejen rozsvěcet a zhasínat, ale také regulovat barvu či intenzitu světla. 

Speciální žárovka

Kromě toho, že je tato žárovka napojena na váš chytrý telefon, dokáže se také přizpůsobit hudbě, kterou posloucháte. Přizpůsobí se například jejímu rytmu. Efekty této žárovky jsou velice zajímavé a každý nadšenec nových technologií je jistě ocení.

Chytré zásuvky

Pokud chcete vyzkoušet funkci „chytrého“ osvětlení, ale nechcete do něj investovat velké množství peněz, můžete pro začátek zvolit chytré zásuvky. Jejich ceny se obvykle pohybují v řádu několika stovek korun (v závislosti na tom, jaké funkce umí). Zásuvky vám umožní regulovat funkci připojených zařízení prostřednictví Bluetooth či Wifi. Vybaveny jsou taktéž dálkovým ovladačem. Některé z nich reagují také na hlasové pokyny.

Elektroměrové rozvaděče

Elektroměrový rozvaděč je nedílnou součástí každé domácnosti. Jeho základní funkcí je napojení na distributora elektrické energie a počítání spotřebované elektrické energie v dané domácnosti. Můžete si vybírat různé druhy materiálů, ze kterých jsou vyrobeny – obvykle se používají plastové, k dispozici jsou ale i ocelo-plechové nebo nerezové. Dříve se instalovaly do výklenku ve zdi, v současných moderních domech je obvykle vídáme jako samostatně stojící pilíř.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: