Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Tepelné čerpadlo je možné využít i v bytě

Instalace tepelného čerpadla není doménou jen rodinných domů. Může se vyplatit i v bytových jednotkách, které jej využijí jak pro vytápění, tak pro ohřev vody.

Nejistá cenová situace na energetickém trhu vyvolala poptávku po úspornějších řešeních vytápění. V nových rodinných domcích je řešení vytápění a ohřevu pomocí tepelného čerpadla skutečně výhodné. Jeho provoz je úspornější, ekologičtější a komfortní. Zařízení v podstatě funguje tak, že odnímá teplo z okolí bytu nebo domu a převádí jej na vyšší teplotní hladinu vhodnou pro topení a ohřev vody. To je možné díky stlačování par chladiva v kompresoru, přičemž dochází k jejich zahřátí. Energetické úspory v bytě tak mohou být velmi znatelné, což nejvíce pocítí váš rozpočet.

Tepelné čerpadlo pro menší byty

Tepelné čerpadlo do bytu může přejímat teplo ze země, vody nebo vzduchu. Právě poslední možnost, tedy systém vzduch-vzduch, je nejvhodnější pro vytápění menších bytových jednotek, navíc v létě může sloužit jako klimatizace. Nelze jím však ohřívat vodu.

Prvotní vyšší investice, která se může pohybovat v rozmezí 20 až 100 tisíc korun, se vrátí v podobě uspořených financí, jež by se v průběhu času vynaložily za konvenční systém vytápění, například plynem nebo elektřinou. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch má totiž velmi dlouhou životnost. Musíte však počítat s místem pro jednotky v interiéru i venku na fasádě.

Tepelné čerpadlo pro větší bytové jednotky

Pro větší bytové jednotky se více hodí tepelné čerpadlo vzduch-voda, které přejímá teplo z okolního vzduchu a ohřívá vodu pro vytápění i užívání. Jednotku lze v tomto případě umístit na střechu objektu, případně na fasádu.

Bytové domy s pozemkem mohou využít i umístění na zemi, přičemž tak lze volit i tepelné čerpadlo země-voda, nicméně v taktovém případě je nutné počítat s vyšší počáteční investicí, která může mít návratnost i 20 let. Na druhou stranu, systém má velmi dlouhou životnost, což patří mezi velké výhody tepelného čerpadla v bytě.

Shrnutí

Zvažujete-li instalaci tepelného čerpadla pro bytový dům, je nutné zvážit několik faktorů. Pokud se nejedná o novostavbu, je nutné zajistit kvalitní zateplení celého objektu. V případě bytových jednotek je dobré promyslet skutečnosti, které ovlivňují výkon systému. Velkou roli hraje velikost bytu, jeho umístění včetně toho, zda se nachází v přízemí nebo v posledním patře.

Vše je tedy nutné konzultovat s odborníky na tepelná čerpadla, kteří vám vytvoří optimální řešení, jež bude z dlouhodobého hlediska finančně výhodné. Využitím tepelného čerpadla se zbavíte závislosti především na zemním plynu a nejistotě na energetickém trhu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: