Klášter Kladruby. Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Tipy na skvělé výlety v blízkém okolí Plzně

Není nad to, když se člověk může důkladně zregenerovat po namáhavém pracovním týdnu. Ale proč odpočívat doma, když je v okolí Plzně tolik krásných míst, která rozhodně stojí za vidění? Pokud vám došla inspirace a myslíte si, že jste již všude byli, vyvedeme vás z omylu. Připravili jsme pro vás několik zaručených tipů na nezapomenutelné výlety. Například návštěva hradu Hněvín poblíž krásného města Mostu, kde se také natáčel stejnojmenný seriál Most.

Opuštěné obce v Českém lese

Tento tip na výlet je určen především pro ty z vás, kteří vyhledávají nevšední místa s jedinečnou atmosférou. Ta je v oblasti Českého lesa až mysteriózní. Ptáte se, proč? V lokalitě žili ve 30 letech minulého století desítky tisíc Němců, kteří však byli po druhé světové válce odsunuti. Dnes jsou v Českém lese opuštěné obce připomínající útrapy a hrůzy největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva. Jmenovitě jde o obce Karlova Huť, Frančina Huť, Eisendorfská Huť či Waldorf.

Zaniklá osada Eisendorfská Huť
Zaniklá osada Eisendorfská Huť. Zdroj: zanikleobce.cz

Zaniklé vesnice můžete objevovat na kole. Oblastí vedou cyklostezky, kterými se dostanete až do Německa.

Rozhodnete-li se pro krátký výlet do zahraničí, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Možná vám to přijde zbytečné, ale pojištění do zahraničí online vás vyjde na pár korun a nebudete se muset spoléhat na Evropskou kartu zdravotního pojištění.

Přírodní rezervace Fajmanovy skály a Klenky

Výlet do přírodní rezervace Fajmanovy skály a Klenky je skvělou volbou pro aktivní rodiny s dětmi. Území se rozkládá v blízkosti obce Čížkov a nachází se zde kamenné moře, skály a pozůstatky Brdských lesů. Mimo to zde žije největší česká sova výr velký. Třeba budete mít štěstí a zahlédnete ho.

Fajmanovy skály
Přírodní rezervace Fajmanovy skály. Zdroj: prirodaceska.cz

Zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh proslavil český umělec světového formátu Alfons Mucha, který zde namaloval svou slavnou Slovanskou epopej. Zároveň zde během druhé světové války sídlil štáb jednotek SS. Výlet na Zbiroh můžete spojit s návštěvou nedaleké zříceniny hradu Žebrák. Děti jistě ocení radovánky v lanovém centru, které se nachází v zámeckém areálu. Kromě toho si mohou zastřílet z luku a zajezdit v bugině.

Kladrubský klášter

Klášter Kladruby by měl navštívit každý, kdo se rád kochá impozantní historickou architekturou. Stavba z 12. století bezesporu patří k nejkrásnějším českým klášterům. Dominantou komplexu je kostel Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta. Zároveň se zde nachází zámek. I ten samozřejmě stojí za vidění.

V rámci prohlídky Kláštera Kladruby můžete zavítat na expozici parfémů, v rámci které se dozvíte, jak se vyrábí parfémy a seznámíte se se základními pojmy parfumářského řemesla. Doporučujeme!

Kašperské Hory

Kašperské Hory jsou bránou Šumavy. Městečko, které nemá ani 1500 obyvatel zná snad každý, kdo se jen trochu zajímá o Český místopis a vyrazit do „Kašperek“ by měl každý, kdo chce poznávat krásy Plzeňského kraje a Šumavy. V okolí města se nachází přírodní rezervace Nebe a Amálino údolí, které rozhodně stojí za pozornost.

Samotné město je sice malé, ale plné krásných církevních památek. Při jeho prohlídce nesmíte vynechat návštěvu Muzea Šumavy, kde byla v roce 2015 odhalena pamětní deska Jana Lucemburského.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru