Americký bendžista Tony Trischka zahraje v Plzni s kapelou Druhá tráva
Tuzemská kapela Druhá tráva v čele s Robertem Křesťanem, která za poslední alba sbírá jedno ocenění za druhým, si na svůj koncert v Plzni pozvala amerického hudebníka s českými kořeny Tonyho Trischku. Jeden z nejuznávanějších světových bendžistů s nimi 29. října vystoupí od 19 hodin v Měšťanské besedě. Muzikanti se poprvé potkali na plzeňské Portě v roce 1988.
Trischkův avantgardní styl hry ovlivnil celé generace hráčů po celém světě. „Tony je zásadní člověk pro náš hudební vývoj. Nebýt něj, neexistovala by Druhá tráva, a ranné nahrávky Poutníků by se ubíraly jiným směrem. Použití saxofonu nebo dvou bendž, se kterými jsme tehdy přišli, ovlivnil právě Trishkův progresivní a novátorský styl,“ říká bendžista Druhé trávy Luboš Malina. Bluegrassová muzika začala podle něj být progresivní až právě příchodem Trischky a zaujala i muzikanty jiný žánrů. „Typickým příkladem je třeba Béla Fleck,“ dodává.
Koncert v Plzni bude zajímavý i tím, že se Trischka tentokrát více zapojí do aktuálního, místy až experimentálního repertoáru Druhé trávy, který zní na albech Díl první a druhý. „V rámci koncertu však plánujeme dát Tonymu i prostor pro jeho vlastní hudbu,“ doplňuje Malina.
Trischkovi praprarodiče se narodili jako Třískovi v Liberci, odkud se stěhovali do Německa. Jejich syn pak krátce před první světovou válkou emigroval do Ameriky, kde se pak narodil už zbytek rodiny. „I přes mé kořeny mě ale na Česku ze všeho nejvíc přitahuje Druhá tráva, protože to je kapela se světovým zvukem. Luboš Malina hraje fenomenálně na bendžo a v písních Roberta Křesťana si připadám jako doma. Na koncerty si s nimi se vždycky moc těším,“ říká před turné Trischka, hráč vyznamenaný několika cenami Mezinárodní bluegrassové asociace a nominovaný v žánrové kategorii na cenu Grammy.
Tony Trischka se narodil v Syracuse ve státu New York v roce 1949. Od útlého dětství se učil hrát na flétnu a klavír. V jedenácti letech přidal kytaru. Jeho zájem o hru na bendžo se datuje do roku 1962, kdy Trischka objevil bluegrass. Během následujících let prošel mnoha kapelami a začal si vytvářet svůj vlastní styl, plný barevných a nepředvídatelných zvratů. Trischku znají nejenom ve Spojených Státech. Absolvoval nesčetná turné po zemích jako Austrálie, Jižní Korea, Japonsko, Novy Zéland a Evropa. V roce 1988 jej bylo možno spatřit naživo i v bývalém Československu. Během evropského turné se tehdy se skupinou Skyline dostal na Portu do Plzně. Tony to popisuje jako nejkrásnější šňůru svého života: „Byl to pro nás obrovský zážitek hrát před 30 000 nadšenými fanoušky, kteří měli výjimečnou možnost již tehdy vidět Americkou kapelu zpívající anglicky.“ Získali zde mnoho přátel a nejvíc jim padli do oka i srdce Poutníci, tehdy ještě s Robertem Křesťanem.
Druhou trávu založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od bluegrassových Poutníků. Skupina je od počátku svého vzniku řazena mezi špičku folk & country scény v Česku a na Slovensku. Jako jedna z mála tuzemských kapel Druhá tráva pravidelně jezdí koncertovat do Spojených států, kde má za sebou tři desítky turné. Také spolupracuje či v minulosti spolupracovala s řadou významných osobností, například s Peterem Rowanem, Andym Owensem nebo Charliem McCoyem. Kapela je několikanásobným držitelem ocenění Anděl. Robert Křesťan byl dokonce předloni uveden do Andělské síně slávy.