Zdroj obrázku: Lopolo / Shutterstock.com

Účinná a trvalá úleva

Trápí vás časté bolesti hlavy, nemůžete ráno otočit hlavu a bolestí se vám zvedá žaludek? Na vině bude zablokovaná krční páteř, velmi častá a bolestivá komplikace, která má řadu příčin. Ale tou nejzásadnější bude, že ji neřešíte důsledně, tedy návštěvou lékaře a následnou rehabilitací…

Blokáda krční páteře nebo napětí šíjových svalů jsou nejčastější důvody zatuhlosti, neschopnosti pohybovat krkem, otáčet hlavou. Bolest vystřeluje přes ramena do horních končetin a nahoru do hlavy. Takové obtíže vznikají při nepohodlné poloze, ofouknutí, jednostrannou zátěží. Pokud budete příčinu řešit pouze léky proti bolesti, mohou blokády přejít do chronických a bolest se stane vaší věrnou průvodkyní, na to se snaží upozornit i fyzioterapeuti z Plzně, kteří se s blokádami nejen krční páteře setkávají u klientů velice často.

Když nepomohu babské recepty

Rychlou úlevu přinesou léky na bolest v kombinaci s prohřátím svalů postižených partií. Zkuste nahřát gelové sáčky v mikrovlnce nebo vodní lázni na teplotu do 60 stupňů Celsia, žehličkou vyhřejte ručník na co nejvyšší teplotu, stočte ho do pevné ruličky a přiložte na šíji, horní část hrudníku, týl tak, aby se vám prohřála kůže a svaly do hloubky. Ideální je elektrická dečka, která tělo prohřeje rovnoměrně.

Pohyb a prodýchání

Aby prohřáté svaly nezatuhly, je dobré je rozhýbat. Ovšem s citem. Bolí vás už celý krk a přilehlé partie, nepoznáte přesně místo, z něhož bolest vystřeluje? Zvolte protahovací cviky: citlivě a plynule pracujte s hlavou, uklánějte ji do stran, předklánějte a zaklánějte, otáčejte. Když vycítíte, že některá z poloh je úlevná, zůstaňte v ní a bolest odfoukněte hlubokým výdechem. Pokud tyto recepty nepomáhají, bolest nepolevuje, bude čas řešit obtíže s odborníky.

Ortoped, neurolog

Lékař vás prohmatá, případně nechá udělat rentgen. Předepíše léky proti bolesti, k uvolnění svalového napětí, doporučí gely a masti. Hlavy a šíje a léky na povolení svalového napětí v podobě tablet, mastí a gelů. Případně může provést přímo „opich“ postiženého místa a doporučí klidový režim.

Fyzioterapie

Ideální je propojení léčby medikamenty s účinnou fyzioterapií. Fyzioterapeut nastaví každému soustavu cviků přesně na míru dle jeho konkrétního problému. Oblast krční páteře je komplikovaný funkční prvek, řada měkkých tkání a mechanismů, které spolu úzce souvisejí. Do práce s krční páteří se například zapojují i čelistní klouby. Mobilizace kloubních spojení uleví od bolesti, ale stejně důležitá je následná a soustavná korekce držení hlavy a postavení páteře. U fyzioterapie hraje roli pravidelnost, dlouhodobost a pevná vůle. Pak přináší trvalou úlevu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: