Ilustrační foto. Zdroj: Krasula / Shutterstock.com

Usnadněte si práci na zahradě nebo chalupě s řetězovou pilou

Přemýšlíte o koupi řetězové pily? Ať už ji hodláte využít na své chatě, chalupě, zahradě nebo třeba u vás doma na dvoře, brzy se stane jedním z vašich nejdůležitějších pomocníků. Poradíme vám, jak řetězovou pilu vybrat tak, aby splňovala vaše očekávání.

Řetězové pily (lidově označované jako motorovky) se dělí na tři základní druhy podle typu pohonu – elektrické, benzínové a akumulátorové. Každý z těchto druhů má svoje výhody i nevýhody a liší se i tím, pro jaké činnosti jsou více či méně vhodné.

Elektrické řetězové pily

Elektrické řetězové pily jsou poměrně univerzální a potěší vás nejlepším poměrem cena/výkon. Mají mnoho výhod – snadno je nastartujete, jsou relativně lehké, vyznačují se nízkou hlučností a vibracemi. Kromě toho se s nimi jednoduše manipuluje a poměrně snadno se udržují. Při práci v interiéru neprodukují kouř. Zároveň poskytují dostatečný výkon pro většinu činností. Jsou určené především pro neprofesionály. Hlavní nevýhodou je závislost na elektřině. I když ji do jisté míry kompenzují velmi dlouhé kabely (třeba více než 50 metrů), pro některé činnosti se zkrátka nehodí – třeba pro práci uprostřed lesa. Samozřejmě si můžete pořídit motorový generátor, ale to je velmi nákladné. Také nejsou vhodné pro práci v dešti a mokru a je tu riziko, že při práci elektrický kabel poškodíte.

Benzínové řetězové pily

Benzínové řetězové pily jsou velmi výkonné a práce s nimi je tak mnohem rychlejší, používají je i profesionálové. Můžete s nimi pracovat prakticky kdekoliv, nejste závislí na přístupu k elektřině. Jsou vhodné i do mokra a nemusíte se bát, že byste při práci poškodili kabel. Mezi jejich hlavní nevýhody patří vyšší pořizovací cena a vyšší hlučnost a vibrace. Kromě toho se obtížněji startují, zejména v chladném období, a jsou náročnější na údržbu. Při práci v interiéru může kouř, který z nich vychází, působit problémy.

Akumulátorové řetězové pily

Akumulátorové řetězové pily jsou dražší než běžné elektrické pily. Jejich hlavní výhodou je, že s nimi můžete pracovat i v místech, kde není dostupná elektřina, a za jakéhokoliv počasí. Za o něco vyšší cenu dostanete všechny výhody elektrických pil. Jejich provoz je levný – jedno nabití je otázkou několika haléřů. Navíc platí, že jeden vysokokapacitní akumulátor obvykle vydrží na tolik práce, kolik jí zvládnete na jednu nádržku benzínu.

Různé činnosti vyžadují různá řešení

A jaké pily jsou nejvhodnější pro kterou činnost? Začněme třeba přípravou palivového dřeva. Tady nic nezkazíte, ať už si pořídíte jakoukoliv z nich. Samozřejmě pokud nebude dostupná elektřina, zvolte akumulátorovou nebo benzínovou pilu.

Další oblíbenou činností je údržba zahrady. Nejvhodnější je menší benzínová nebo akumulátorová pila. Nic ale nezkazíte ani výběrem elektrické pily, pokud tedy máte na zahradě dostupnou elektřinu a budete si dávat pozor, abyste třeba při prořezávání stromů nepoškodili kabel.

Pracujete na stavbě domu, sestavujete krovy nebo třeba stavíte ze dřeva pergolu? Akumulátorová pila pro vás bude nejlepší volbou. Opět ale nic nezkazíte ani s benzínovou nebo elektrickou. Jen pro práci v interiéru asi nebude ideální kouř vycházející z benzínové pily a při nedostupnosti elektřiny zase moc nepořídíte s elektrickou pilou.

Jak vidíte, všechny tři druhy řetězových pil v pohod ě zvládnou většinu běžných činností a až na pár výjimek nešlápnete vyloženě vedle, ať už zvolíte jakoukoliv z nich.

Důležité při výběru také je, jak často budete s pilou pracovat. Některé pily jsou určené pouze pro občasné použití (třeba 20 hodin ročně), jiné vydrží víc (třeba 150 hodin ročně) a potom existuje nejvyšší kategorie, která je určená pro profesionály (třeba 1 000 hodin ročně). Když vybíráte motorovou pilu, měli byste tedy určitě brát v potaz i toto kritérium.

Řetězové pily jsou dnes cenově dostupné téměř pro každého a ušetří vám opravdu hodně práce. Často jsou také v akci a nejen pokud uvažujete o pořízení pily, se vám vyplatí sledovat slevové letáky.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: