Foto: shutter_o / Shutterstock.com

Uvažujete o hypotéce? Dejte si pozor nejen na úrokovou sazbu

Stavba nového domu nebo rozsáhlejší rekonstrukce stávajícího bydlení nepatří mezi zrovna jednoduché a levné záležitosti. Ba naopak, je zapotřebí dát pozor na mnohé důležité aspekty. Jako první asi člověka napadne výše úrokové sazby. Ano, ta je velmi důležitá, dnes se pohybuje okolo 2 % a sehnat se dají skutečně velmi výhodné hypoteční úvěry. Přesto by se nemělo zapomínat ani na některé ostatní důležité charakteristiky hypotéky. Jaké? To vám prozradíme v následujících řádcích. 

Maximální výše hypotéky

Ta je spojena především s celkovou cenou zastavené nemovitosti. Doby, kdy se běžně schvalovaly hypotéky až do 90 % celkové ceny objektu, jsou již dávno pryč. Dnes zpravidla žadatelé dosáhnou pouze na 70 % celkové ceny dané nemovitosti. V mnohých případech se i tak může jednat o vcelku vysocké částky. Třeba taková HypotékaPlzeň.cz je v tomto ohledu velmi výhodná.

Poplatky spojené s hypotékou

Mnohdy by člověk nevěřil, za co všechno se u hypotečního úvěru platí. Poplatky mohou být spojené nejen s realizací celé hypotéky, ale třeba také s vedením hypotečního účtu. Zapomenout určitě nelze ani na penále. ne vždy se klientům různých společností daří splácet v termínech. Poplatky bývají doslova a do písmene devastační.

Dokonale časové rozvržení splácení

Právě onen časový rozvrh splácení často souvisí se správnou platební kázní klientů různých společností. Ideální je hned na počátku vědět, na jak dlouho si hypotéku budete brát a jaké přesné sumy budete v pravidelných intervalech splácet. Důležitá je také fixace úrokové sazby. Ta může být variabilní, nicméně nejčastěji se jedná o 3 či 5 let. Délka se stanovuje z pohledu žadatele o hypotéku především podle toho, jaký je aktuální vývoj úrokové sazby. Každá společnost vám úrokovou sazbu musí sdělit a na vývoj se jednoduše podíváte.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: