Foto: Město Rokycany

V Rokycanech otevřeli unikátní veřejnou toaletu

Slavnostní otevření nové kompostovací toalety u skateparku v Rokycanech proběhlo ve středu 17. dubna za účasti finského velvyslance v České republice Pasi Tuominena. Jedná se o první veřejné wc svého druhu v Česku.

„Toaleta je umístěna v sousedství skateparku, kde město v současnosti rozšiřuje sportovní infrastrukturu o nový pumptrack a v budoucnosti workoutové, parkurové hřiště a discgolf. Toaleta je přímo u cesty na rozhlednu Kotel, která v letošním roce slaví desáté výročí. Toaletu jsme navíc svěřili místnímu klubu Roboys, kteří využívají skatepark, aby si vybrali umělce k pokreslení toalety. Tím se stal umělec z Brna vystupující pod jménem Chaozzline,“ vysvětlil starosta města Tomáš Rada.

Toaleta od společnosti BIOCULTUS je udržitelná, nezávislá a efektivní. Využívá ověřenou finskou technologii GREEN TOILET, proto byl jejímu otevřené přítomen velvyslanec Finské republiky v ČR J. E. Pasi Tuominen. Ten po jejím otevření  zavítal na rokycanskou radnici a na na besedu do rokycanského gymnázia.Veřejná toaleta zajišťuje provoz bez zápachu. Ten je zajišťován dvojicí velkokapacitních nádrží a kvalitním ventilačním systémem ukončeným větrným ventilátorem nad střechou kabiny. Vše funguje bez chemikálií a nutnosti napojení na inženýrské sítě. Působením nejrůznějších přirozeně se vyskytujících bakterií a drobných organismů se organický materiál uvnitř wc mění v čistý humus, v němž jsou vlivem kompostování potlačeny všechny rizikové procesy. Nehrozí tak byť jen sebemenší riziko pro zdraví člověka. Vyrobena je ze dřeva a recyklovaných materiálů.

„Technologie naší toalety zahrnuje dvojici velkokapacitních nádrží s účinným odvětráváním, takže uvnitř ani kolem nic nezapáchá. Vše funguje jednoduše a ekologicky, bez použití chemikálií a nutnosti napojení na sítě. Proto míříme na místa mimo klasickou infrastrukturu, do přírody a všude tam, kde se pohybuje hodně lidí. Toaleta je vhodná i například na chaty a chalupy. Naším cílem je především udržitelnost a důraz na nový standard hygienických zařízení. Toalety vyrábíme na Šumavě. A co je hlavní, splachuje se posypáním bio materiálu, nikoliv zalitím pěti litry pitné vody. V tomto případě pilinami,“ uvedl jednatel společnosti BIOCULTUS Jan Šmatera.

Ve veřejné toaletě, i přes to, že není napojena na inženýrské sítě, nechybí osvětlení, které je zajištěno solárním osvětlením.

Místo, o kterém píšeme:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: