Foto: Plzeňský kraj

Ve Starém Plzenci otevřeli nový úsek dálkové cyklotrasy

Více jak jeden kilometr nové cyklostezky, která je součástí dálkové cyklotrasy č. 31 vedoucí ze Štruncových sadů do Blatné a na Zvíkovské Podhradí, byl včera za účasti náměstka hejtmana Pavla Čížka a představitelů města slavnostně otevřen ve Starém Plzenci.

Dálková trasa vede z centrálního rozcestníku v Plzni ve Štruncových sadech přes Koterov – Starý Plzenec – Šťáhlavy –  Nezvěstice – Žákavu – Blovice – Ždírec – Nepomuk – Lnáře – Blatnou na Zvíkovské Podhradí. Nový úsek ve Starém Plzenci byl vybudován o celkové délce bez mála 1 100 metrů, šířce 2,5 metru a vede tamními loukami. Ze strany Plzeňského kraje byl tento projekt podpořen ze tří dotačních programů a to celkovou částkou 8,350 milionu korun.

„Poprvé to bylo v roce 2021 v rámci dotačního programu určeného podpoře výstavby cyklostezek částkou 3,7 milionu korun, díky níž byly vybudovány spodní vrstvy konstrukce komunikace. Další finanční příspěvek kraje ve výši 1,25 milionu přispěl k tomu, aby byl do spodních vrstev komunikace vložen datový kabel a v letošním dotačním programu zaměřeném na podporu výstavby cyklostezek získal projekt dotaci 3,4 milionu korun. Za ně byl vybudován finální asfaltový povrch komunikace,“ vyčíslil náročnost a etapizaci prací náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek.

mapka

Cyklotrasa dále v úseku Plzeň – Žákava  slouží jako cyklistické propojení Plzeň – Brdy (Brdská magistrála), která je odtud značena jako cyklotrasa č. 315 a vede přes Spálené Poříčí, Borovno a Hořice do CHKO Brdy. Odsud pokračuje okolo Padrťských rybníků přes Lovecký zámeček Tři Trubky, kde se v současné době buduje Dům přírody Brd.

Zde se dá také odbočit směrem na obec Strašice a napojit se na dálkovou cyklotrasu č. 3, kterou se dostanete zpět do Plzně. Brdská magistrála dále pokračuje přes dopadové Plochy Jordán a Tok do obce Jince, kde se napojuje do dálkové cyklotrasy č. 302 do Prahy.

„V letošním roce jsme se zaměřili ještě na další páteřní cyklostezku, která vede od Prahy a prochází Plzeňským krajem na Domažlicko. Bude se dělat několik úseků této cyklostezky. Velmi se těším, že se tím cyklisté vymístí ze silnic prvních tříd na trasy pro ně určené,“ říká Pavel Čížek. Doplnil, že kraj pracuje také na propojení Horažďovicka s Otavskou cyklostezkou z jižních Čech. Každým rokem dává Plzeňský kraj do výstavby cyklostezek cca 40 milionů korun a využívá také dalších zdrojů tak, aby byla vybudována celá páteřní síť.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru