Foto: Rigips

Ve Vochově se otevírají první mikrojesle v kraji

Bývalý teletník ve Vochově u Plzně má nový účel. Stal se centrem nových mikrojeslí Vochomůrky, které jsou určeny pro děti ve věku od půl roku do 3 let. Cílí tak na pracující rodiče malých dětí v regionu, kterým dává možnost pohodlně skloubit rodinný a pracovní život. Rekonstrukce klíčové části prostor trvala dva roky a včera se Vochomůrky dočkaly slavnostního otevření. Za myšlenkou projektu stojí dvě místní maminky na mateřské dovolené. Život mikrojeslím pak dala také divize Rigips skupiny Saint-Gobain, která naplánovala systém výstavby a poskytla stavební materiál za symbolickou 1 Kč.

Projekt Vochomůrky založily před třemi lety dvě maminky na mateřské dovolené, Lucie Boubelová a Lucie Klusoňová. Chtěly jím zastřešit všechny akce, které už tehdy pro malé děti v regionu pořádaly, jako třeba stopovačky, turistické výlety nebo dětské dny. Pod štítkem Vochomůrek svou činnost nejdříve realizovaly v obecních prostorách, kde se ovšem musely neustále přizpůsobovat dalším nájemcům. Prvním impulzem k získání vlastních prostor se stalo udělení provozní podpory z Evropského sociálního fondu. Tehdy zakladatelky začaly obcházet majitele opuštěných objektů v obci, až došly k bývalému teletníku. Spojily se s jeho majitelem a objekt se nakonec stal jejich centrem.

Stavba byla ale v dezolátním stavu – výměnou muselo projít vše od střechy až po plastová okna. Jelikož měl navíc teletník do budoucna sloužit zejména dětem, bylo třeba se ohlížet i na specifické nároky jako bezpečnost či odolnost. Díky velkému množství dobrovolníků se projekt dočkal zdárného konce. Dosud se podařilo zrekonstruovat 1/3 teletníku. Zakladatelky Vochomůrek by ovšem v rekonstrukci rády pokračovaly, do budoucna například plánují i zřízení malotřídní vesnické školy či kulturního koutku obsahujícího mix tří sekcí – galerie, knihovny a muzea.

Mikrojesle jsou zaměřené na pozvolné začleňování dětí do menšího kolektivu. Projekt je unikátní zejména tím, že mikrojesle jsou pro zaměstnané rodiče zcela zdarma. O děti pečuje chůva či zdravotní sestřička a typické jsou svou domácí atmosférou, v níž se děti mohou cítit „jako u maminky“. V Plzeňském kraji jde o dosud jediné mikrojesle.

V úterý 19. 10. 2021 proběhlo jejich slavnostní otevření za účasti zástupců kraje a obce.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: