Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vejprnický ombudsman Jiří Pek vyhlásil válku pesticidům

Vejprnický ombudsman a krajský zastupitel Jiří Pek (Piráti) chce po zemědělcích oznamovací povinnost o aplikaci pesticidů. Vytvořil proto vzorovou obecní vyhlášku, kterou nyní dává k dispozici lidem, kteří ji mohou zkusit prosadit ve svých obcích a městech.

Prozatím platí zákonná povinnost informovat o postřicích pouze včelaře. Běžný občan se tedy o aplikaci nebezpečných pesticidů zemědělci v blízkosti jeho bydliště nemá prakticky šanci dozvědět, pokud tuto informaci nezíská od spřáteleného včelaře.

„Pesticidy jsou hnus a měli bychom se jim maximálně vyhýbat. Nesnáším, když vyběhnu do polí, kde se prochází maminky s kočárky a dětmi, senioři venčí psy, a v jejich těsné blízkosti se prohání postřikovací stroj, který rozprašuje karcinogenní pesticidy. Rád bych měl možnost včas vědět, kdy zemědělci plánují postřiky aplikovat, abych mohl chránit sebe i lidi ve svém okolí. Pokud bych dopředu věděl o aplikaci postřiků, naplánoval bych si například běh do lesa na druhé straně obce, co nejdál od míst, kde probíhá postřik a v daný den nevětral,” popisuje Jiří Pek.

Nebezpečí aplikace a škodlivost pesticidů je všeobecně známá. Ohroženy jsou všichni, zejména pak děti, které mohou mít závažné zdravotní potíže, pokud si na čerstvě postříkaném poli či v jeho blízkosti budou hrát. To mimo jiné ukázal i pořad A dost! v díle Lži, děti a jedy. Utajené postřiky na polích v Česku.

Obecně závaznou vyhlášku se pokusil Jiří Pek z pozice opozičního zastupitele prosadit na zastupitelstvu dne 15. června 2021 ve Vejprnicích. Ovšem neúspěšně. Současná koalice odmítla o vyhlášce jednat. Podle svých slov ale bude projednání vyhlášky prosazovat i nadále.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: