Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Motiv nesmyslného masakru v motorestu u Kadrnožky na Tachovsku zůstává záhadou. Proč zběhlý voják vraždil?

První červnový den roku 1981 se zapsal černým písmem do dějin československé kriminalistiky. Během dopoledne totiž zcela nesmyslně vyhasly čtyři nevinné životy v motorestu U Kadrnožky na Tachovsku. Příčina zcela nesmyslného řádění uprchlého vojáka zůstává dodnes zahalená tajemnem.

Čtyřnásobná vražda

Oblíbený motorest stával na hlavním tahu mezi Plzní a Rozvadovem. Tehdy ještě dálnice D5 neexistovala, a tak šlo na svoji dobu o velmi vytížený úsek. Motorest u Kadrnožky býval oblíbenou zastávkou mnoha řidičů i turistů. Krvavá šmouha jej však krutě poznamenala a rychle zanikl. Dnes byste už po něm nenašli ani stopy.

Když ono inkriminované ráno dorazil před restauraci vedoucí, zarazil se, že před ním nestojí žádné auto. Přitom měla mít směnu zaměstnankyně, která do práce jezdila stylovým zeleným kupé Škoda 110R. Jakmile muž nahlédl do útrob motorestu, spatřil na zemi její zkrvavené tělo. Hned vedle ní ležela další mrtvola. Muž na nic nečekal a vyrazil na policejní služebnu do Boru u Tachova. A dobře udělal. Netušil, že se v motorestu nacházejí ještě dvě oběti a hlavně byl poblíž i vrah, který by jej nemilosrdně popravil. Ten odjížděl v odcizeném „erku“.

Vražda kvůli botám. Ošklivou smrt patnáctileté Barbory Pávové dodnes připomíná křížek v lese u Plzně

Pátrací akce po Škodě 110R skončila až v Plzni

Rozjela se velká pátrací akce. Policisté se zaměřili na odcizené vozidlo a zároveň zjistili, že z vojenského útvaru v Boru unikl osmnáctiletý vojín ze strážní služby. U sebe měl samopal a minimálně šedesát ostrých nábojů.

Pachatele se dlouho nedařilo vypátrat a až o několik hodin později byl spatřen na hlavním tahu z Karlových Varů do Plzně. Rozjelo se pronásledování hodné akčního filmu. Vrah na pokyny policistů nezastavoval a nereagoval ani na střelbu. Dokonce pokračoval v jízdě i s prostřelenou pneumatikou. Policisté nechtěli připustit, aby se pachatel dostal s vozem do Plzně, a tak na příjezdu do města připravili zátarasy.

Tehdy silnice od Karlových Varů vedla kolem Košuteckého jezírka. Tam vrah dostal s vozem smyk a skončil mimo silnici, odkud nemohl vyjet. Zasahující policisté se rychle vydali na místo nehody, aby vojáka zpacifikovali a především aby zjistili motiv jeho šíleného jednání. Jenže než se k vozu dostali, mladík si prostřelil hlavu a na místě zemřel. Pohnutky, které jej vedly ke čtyřnásobné vraždě pro něj zřejmě zcela neznámých osob, jsou dodnes zahaleny tajemstvím.

Vrah si vybral oběti zřejmě zcela náhodně

Teorii, že oběti byly vybrány zcela náhodně, nahrává i skutečnost, že v osudový den měl v motorestu U Kadrnožky službu osmnáctiletý mladík, který si směnu na poslední chvíli prohodil s jiným kolegou. A tak můžeme jen spekulovat, zda byla příčinou psychická porucha či absurdní msta minulému režimu. Ať už byl důvod jakýkoliv, čtyři životy vyhasly zcela zbytečně. Sebevražda vraha pak představuje černé zakončení smutného dne, který patří k těm nejčernějším v novodobých dějinách Plzeňska.

Galerie:

Zdroj: Kolektiv autorů – 100 zajímavostí z Plzně před rokem 1989

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: