Foto: Klára Žitňanská

Vše ve svůj prospěch! Na jevišti Nové scény uvidíte komedii Tartuffe

V sobotu 27. října 2018 vstoupí na jeviště Nové scény mistrovská Molièrova komedie Tartuffe kritizující pokrytectví, zneužití moci i zaslepenou společnost. Režisér inscenace Martin Čičvák, kmenový režisér pražského Činoherního klubu a Divadla na Vinohradech, jenž patří k nejvyhledávanějším režisérům dneška, obsadil do titulní role Jana Maléře. Vedle něj se na scéně objeví Antonín Procházka, Zuzana Ščerbová, Monika Švábová, Vladimír Pokorný, Kamila Šmejkalová, Adam Vacula a Michal Štěrba. Zvučný titul se tak po letech objeví na plzeňském jevišti se skvělým obsazením a v soudobé, razantní interpretaci.

Tartuffe, komedie plná bravurních dialogů způsobila při své premiéře v roce 1664 skandál a bouři nevole. Molière si zde dovolil vykreslit pokryteckou postavu využívající náboženství k dosažení svých materiálních cílů. „Molière se zaměřil na pokrytectví převážně proto, že takovýchto pokrytců bylo na královském dvoře poměrně velké množství. Bohužel se společnost za těch 350 let, které uplynuly od napsání této hry, příliš nezměnila. Dramaturgie činohry DJKT zařazuje Tartuffa do svého repertoáru právě pro jeho nadčasovost, neb každá doba, každé století má svého Tartuffa,“ vysvětluje dramaturg Vladimír Čepek.

Režisér Martin Čičvák k tématu doplňuje: „Pokud je hra dobrá a přežije léta, tak v ní vždy něco najdete. Tartuffe ale v době imigrantské krize dostává nový význam. Co se může stát, když prostě někdo cizí přijde do vaší rodiny, vy ho přivítáte, ale on vás začne transformovat k obrazu svému. Skončí to jako Houellebecqovo Podvolení?“

Děj hry se odehrává v domě bohatého měšťana Orgona, do jehož přízně se vetře Tartuffe, toužící po moci a pod rouškou čistoty duše manipulující s ostatními. Členové Orgonovy rodiny vidí v Tartuffovi úlisného manipulátora, který se snaží zalíbit jen a jen kvůli svému vlastnímu prospěchu, ale Orgon a jeho matka ho mají za svatého. „Tartuffe přišel a neměl nic. On ho přijal do svého domu a teď je otázka, kdo vlastně z těch lidí má pravdu. Jestli ta rodina, která prostopášně žije, nebo asketický Tartuffe, který je učí pokoře. A učí je v jistém smyslu žít skromně. Je to od něj lež, nebo není? Tohle napětí v sobě ta hra má,“ mluví o připravované inscenaci režisér Martin Čičvák a dodává: „Nám divadelníkům ale nepřísluší dávat odpovědi, my jsme tady od toho, abychom odkrývali, analyzovali a kladli dobře formulované otázky.“

Do titulní role byl režisérem inscenace obsazen Jan Maléř. „Martin Čičvák mi již před dvěma lety, při zkoušení Dona Juana, říkal, že by mě rád obsadil do Tartuffa, ale že si přeje, abych chodil na tai-či. A protože se Tartuffe opravdu objevil v našem dramaturgickém plánu, chodím už přes rok na tai-či. Čím víc se to ale blíží, tím víc jsem nervóznější,“ říká o svých neobvyklých přípravách na roli Jan Maléř. „Tartuffe nemusí být na kolenou klečící člověk, může to být muslim nebo člověk, který cvičí tai-či a prosazuje bio životní styl bez toxické stopy. Je to metafora. Takže náš Tartuffe? To není důležité… používáme všechny možné atributy, které by mohly poplést hlavu těm, kteří nestojí pevně v nějakém svém světonázoru,“ vysvětluje režisér.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Premiéra 27. října 2018 na Nové scéně DJKT.
Nejbližší reprízy 30. října a 11. a 29. listopadu 2018.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: