Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Výběr z kalendáře: Kulturní tipy na druhý srpnový víkend 2019

Léto je v plném proudu, i když si z nás počasí dělá trochu srandu. To ale nic nemění na tom, že se se zajímavými akcemi doslova roztrhl pytel. Dnes vás pozveme na první dny osmého ročníku Živé ulice. Nesmíme opomenout ani Chodské slavnosti, jízdu historických vozidel a netradičně se vydáme i do zahraničí.

Živá ulice 2019

Již poosmé ožijí ulice západočeské metropole. Počínaje dneškem se Plzeň na deset srpnových dní promění v město plné hudby, filmu, výtvarného umění, módy a dalšího zábavného programu na několika scénách. Tento víkend bude patřit takzvaným Namlouváníčkám. První tři dny festivalu proběhnou v Proluce a Šafaříkových sadech, kde opět po celou dobu festivalu vznikne Inspiral Garden – oblíbený bar ukrytý pod korunami růžových keřů.

Chodské slavnosti 2019

Nejstarší folklorní festival v Česku se uskuteční kde jinde než v Domažlicích. Čeká vás divadlo, hudba, přehlídky a samozřejmě poutní mše svatá. Program bude probíhat na několika scénách po celý víkend, tj. 9. – 11. srpna 2019.

6. retro jízda aneb v čem jsme jezdili za socialismu

Retrojízda automobilů a motocyklů prodávaných v Československu v letech 1948 – 1989 startuje ve Škodalandu v srpnu 10. srpna v 9:30. Trasa dále povede přes Litice, Dobřany, Chotěšov, Heřmanovu Huť, Stříbro, Konstantinovy Lázně, Pernarec, Kozolupy a cílem bude v 16 hodin nádvoří plzeňského pivovaru.

Zelenohorské rybí slavnosti

Zámek Zelená hora u Nepomuku se v sobotu 10. srpna od 10 do 17 hodin promění v rybí království. Čekají vás rybí speciality, komentované prohlídky 1. a 2. patra zámku, prodej suvenýrů, řemeslný jarmark a poslechnout si budete moci živou muziku. Vstupné činí 150 Kč pro dospělé a děti od 6 do 15 let zaplatí 50 Kč.

Dva tipy do Bavorska

Plzeňský kraj a Bavorsko jsou dva regiony, které sice dělí pomyslná hraniční čára, ale z historického hlediska jsou úzce spjaté. Máme po vás dva kulturní tipy, za kterými se musíte vydat na skok do Německa, jedná se však o akce, které se v mnohém týkají i našeho kraje.

Prvním z nich je Historický vojenský manévr v Historickém parku Barnäu-Tachov, který proběhne v sobotu i v neděli. Akce ukáže opravdový středověk. S autentickými zbraněmi a vybavením se vydáte po stopách reálných událostí v dobách války i míru. Přitom se ukáže, že středověk nebyla až tak krvavá a temná doba.

Druhá akce připomínající husitské války se každoročně koná v příhraničním městečku Furth im Wald. Jedná se o velkolepé Skolení draka (Drachenstich), což je lidová hra z dávného středověku, ve které Jiří bojuje s drakem o krásnou princeznu. Slavnost patřící k nejstarším pravidelným událostem v Německu, jejíž součástí je historický průvod, proběhne v neděli 11. srpna od 14 hodin. Představení se skolením velkého draka se koná každý den do 18. srpna. Informace v češtině najdete přímo na stránkách festivalu.


Nevybrali jste si? Nevadí. V našem kalendáři akcí je uvedeno daleko více událostí.

Také se můžete podívat na přehledný program letních kin v Plzeňském kraji.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: