Foto: Miroslav Volf, Zoo Plzeň

V Plzni se letos zima vyháněla netradičním způsobem. Podívejte se na video

Jedenáct let byla pravidelně vždy poslední únorovou neděli vyhnána z plzeňské kotliny zima. Navzdory epidemii covidu-19 se tak stalo i letos. Původně se kvůli protikoronavirovým opatřením akce neměla konat, ale nakonec se uskutečnila podle návrhu Aleny Kozákové – představitelky Zimy – ve velmi komorní podobě.

Akce se zúčastnili pouze tři hlavní aktéři. Končící Zima, Jaromil XII. a statkář Lüftner. Původně se měla utopit u Kalikovského mlýna jen Morana a před radnicí mělo být předáno hlášení o vyhnání zimy z plzeňské kotliny panu primátorovi Martinu Baxovi.

Nakonec trojice hlavních postav absolvovala celou trasu tradičního bujarého průvodu, kterého se v některých letech zúčastnilo až na osm set lidí. Na výchozím místě u 7. základní školy na Vinicích zavzpomínala, jak zde bylo vždy veselo. Na statku Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě byla tradičně setnuta hlava slaměnému kohoutu jako trest za to, že málo kokrhá, takže den se sice prodlužuje, ale rána jsou stále ještě tmavá. U Kalikovského mlýna vždy Jaromil XII. nechá zapálit a posléze pro jistotu ještě utopit  symbol zimy  – Moranu. Letos ale udělal výjimku. Nechal se Zimou uchlácholit, že z plzeňské  kotliny se určitě stáhne, ale nějaký čas si ještě zadovádí na horách. Namísto Morany tak byl upálen a utopen všemi nenáviděný a obávaný koronavirus. Jenže Zima svůj slib porušila a namísto do hor, spěchala před radnici, aby Jaromilovi pokazila hlášení o jejím vyhnání. Jenže se přepočítala. Jako každoročně skončila v přichystané rakvi, a to před zraky náměstkyně primátora Elišky Bartákové, která zastoupila Martinu Baxu, jenž měl v té době mimořádné poslanecké povinnosti. 

Celý příběh byl natočen na video, takže se letošního vyhánění zimy mohou zájemci zúčastnit alespoň distančně.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: