Výstava Dej Bůh štěstí! v Pivovarském muzeu v Plzni přibližuje dějiny piva na severním Plzeňsku
Pivovary a malé pivovárky jsou neodmyslitelnou součástí historie severního Plzeňska. V minulosti vznikaly v blízkosti významných klášterů, poutních míst a zámeckých areálů, čímž se podílely na vytváření společenského života obcí. Některé z nich zcela zanikly, jiné našly nové využití. Výstavu Dej Bůh štěstí!, která mapuje jejich bohatou historii, lze shlédnout v Pivovarském muzeu v Plzni až do 5. října 2025.
Výstava Dej Bůh štěstí! mapuje dějiny vaření piva na severním Plzeňsku, a to od středověku až po současnost. Věnuje se historii od panských a církevních pivovarů, zlaté éře průmyslového pivovarnictví druhé poloviny 19. století a také jejímu postupnému úpadku, který vyvrcholil ve druhé polovině 20. století. Závěr výstavy je v optimistickém duchu, protože upozorňuje na druhý život některých tradičních pivovarů a na vznik nových minipivovarů v dané lokalitě.
„Hlavním motivem celé výstavy je plaský pivovar, který na pomyslné časové ose prošel všemi etapami. Od středověkého původu přes rozvoj za baroka v rukou církve, vznik panského pivovaru až po průmyslovou modernizaci. Ve 20. století byl nejdéle fungujícím pivovarem v regionu, výroba byla zastavena až v polovině 60. let. Pak následovala konverze průmyslového areálu na nové využití – Centrum stavebního dědictví a obnovení vaření piva pod značkou Knížecí pivovar Plasy,“ upřesňuje Jana Domanická, archivářka Plzeňského Prazdroje.
Výstava se koná ve spolupráci s Muzeem a galerií severního Plzeňska v Mariánské Týnici, jejími autory jsou Pavel Kodera a Jiří Fák právě z této instituce.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.