Foto: Husitské muzeum v Táboře

Výstava „Ikony – okna do nebe“ dá nahlédnout do tajů východního křesťanství

Západočeské muzeum v Plzni vás srdečně zve na slavnostní zahájení nové výstavy v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze, které se uskuteční ve čtvrtek 21. 5. 2020 od 17.00 hodin v letním refektáři MCU.

„Ikony, náboženské obrazy východního křesťanství, jsou po staletí vnímány jako díla bytostně duchovní a současně tajuplná a hodná úcty. Je to dáno jejich bytostnou symbolikou, v níž postavy svatých reprezentují božskou skutečnost a do obrazu jsou jakoby vepsány pravdy víry. Právě ty v ikonách východní křesťané uctívají a věří, že prostřednictvím ikon komunikuje realita božská s realitou svět. Ikony jsou tak jakýmisi okny mezi nebem a zemí a náboženská úcta neplatí jim jako předmětu ale svaté skutečnosti, kterou zastupují. Tvorba ikon není vnímána jako individuální umělecká činnost ale jako předávání zprávy a porozumění boží pravdě. Ikony se nemalují, ale píší. Ikonopisec smí uplatnit svou výtvarnou invenci, ale v rámci přesně stanovených pravidel, protože jeho talent je zde zcela ve službě sdělení víry“, sdělil autor výstavy Mgr. Jakub Smrčka ThD.

Pestré západní Čechy. Klášter v Pivoni prošel v historii mnoha proměnami

Mystickou přitažlivost k sobě vážou ikony, které se dostaly do prostoru západní křesťanské tradice. Byzantskou ikonou je posvátný obraz Černé matky Boží z Čenstochové a ideové spojení s ikonami nesou též západní gotické malby zejména Krista a Panny Marie.

Do sbírky Husitského muzea byla na konci 90. let 20. stol. zařazena část ikon, které byly objeveny jako pašovaný lup zlodějských gangů, které plenily stovky kostelů pravoslavné a řeckokatolické církve v Polsku, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Pokud se nepodařilo nalézt původního majitele, aby mohla být díla vrácena, stala se součástí státních muzejních sbírek. Díky tomu však mohou nyní žít svůj „druhý život“ a sloužit veřejnosti prostřednictvím výstav. Čas strávený s ikonami je chvílí ztišení a meditace a představuje duchovní i duševní obohacení pro každého, kdo je ochoten nechat se oslovit těmito svědky tisícileté křesťanské kultury. Vystavovaný soubor je doplněn také ikonou sv. archanděla Michaela z pozůstalosti manželů Edvarda a Hany Benešových, jimž ji daroval rumunský ministr zahraničí a spolutvůrce tzv. Malé dohody, Nicolae Titulescu.

Výstavu Ikony – okna do nebe připravilo Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře a bude k vidění do 23. srpna 2020.


Ikony – okna do nebe

22. 5. – 23. 8. 2020
Muzeum církevního umění plzeňské diecéze
Františkánská 11, Plzeň

Úvodní foto: Bohorodička Glykofilúsa Vladimirská, Rusko, pol. 19. Století, foto archiv Husitského muzea v Táboře

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: