Vizuál k výstavě.

Výstava „Jaroslav Šafařík-Šafara (1888–1947)“ v Blovicích

Ve čtvrtek 1. března byla v kapli svatého Ondřeje na zámku Hradiště slavnostně zahájena výstava Jaroslav Šafařík-Šafara (1888–1947). Výstava, která představuje jednoho z nejvýznamnějších umělců regionu jižního Plzeňska, se koná při příležitosti 130. výročí jeho narození.

Jaroslav Šafařík, který své obrazy podepisoval jménem Šafara, se narodil v Blovicích v roce 1888. Malířství studoval v Mnichově, Paříži a po první světové válce také u profesora Hynaise na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1929 se Šafařík stává členem Svazu západočeských výtvarných umělců. Na začátku druhé světové války se stěhuje z Plzně zpět do rodných Blovic, kde se zaměřuje na zobrazování venkovských scenérií a přírodních námětů. Zvláštní přitažlivost pro něj má motiv koně, který se v jeho díle opakuje velmi často. Vyniká také v zobrazování ženských aktů nebo portrétů. Během války vystavuje Šafařík dvakrát v Plzni – v roce 1942 spolu s plzeňským rodákem, grafikem a ilustrátorem Bohumilem Krsem, v roce 1943 se sochařem Aloisem Holubem.

Výstava Jaroslav Šafařík-Šafara (1888– 1947), připravená pracovníky Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, zmapuje průřez celou Šafaříkovou tvorbou – od olejomaleb přes pastely a akvarely až po kresby a drobné studie. Expozici doplní také předměty z autorovy pozůstalosti. Ačkoliv bylo Šafaříkovo dílo v Muzeu jižního Plzeňska prezentováno již několikrát, letošní výstava je z velké části tvořena autorovými díly ze soukromých sbírek, která si tak mohou návštěvníci mimořádně prohlédnout. Výstavou ale připomenutí tohoto výrazného umělce regionu nekončí.

V dubnu bude pokřtěna monografie, kterou opět připravili pracovníci muzea a která bude doplněna bohatým obrazovým materiálem. Na výstavu Jaroslav Šafařík- Šafara (1888–1947) se můžete přijít podívat až do 20. května 2018. Více informací k programu najdete na webu www.muzeum-blovice.cz a na sociálních sítích Muzea jižního Plzeňska v Blovicích.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p.o.
Hradiště 1
336 01 Blovice


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: