Foto: MMP

Výstava „Jak šel čas… Thank you, boys!“ je poděkováním mužům generála Pattona

George Thompson, Richard Pieper, Herman Geist, Louis Gihoul, Valère Gustin, Earl Ingram, James Duncan, co jméno to pojem, co jméno to tvář plzeňských Slavností svobody. Právě jim a mnoha dalším mužům generála Pattona, kteří se v roce 1945 probojovali z normandského pobřeží až do západních Čech, je věnovaná panelová výstava ve Smetanových sadech s názvem „Jak šel čas… Thank you, boys!“.

Kromě portrétů jednotlivých hrdinů, jež opustili své rodiny, lásky a přátele a zapojili se do války proti hitlerovskému Německu, výstava průřezově připomíná i historické události v Plzni. Vrací se k uplynulým ročníkům oslav od devadesátých let minulého století do současnosti. Slavnostně byla zahájena 4. května 2022 za osobní účasti dvou amerických veteránů – George Thompsona a Richarda Piepera. K vidění je před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje do 26. května.

Výstava je součástí letošních Slavností svobody, kterými si Plzeň připomíná 77 let od doby, kdy někdejší příslušníci jednotek Pattonovy 3. americké armády přinesli lidem svobodu. „Plzeňané i přes ty roky, které nás od osvobození dělí, nikdy nezapomněli. A věřím, že nezapomenou na ty, jež nám v roce 1945 tolik touženou svobodu a naději na lepší život přinesli. Teprve od roku 1990 jsme mohli společně s našimi osvoboditeli oslavovat a vzpomínat na dny osvobození. Váleční veteráni se stali ‚tvářemi‘ Slavností svobody. Bohužel, většina z nich již dnes není mezi námi, ale navždy žijí v našich vzpomínkách. A právě tato výstava nám je všechny připomíná. Je uctěním jejich statečnosti, odvahy a víry,“ uvedl při vernisáži primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Výstava připomíná operaci Anthropoid i její plzeňské stopy

Jeden z autorů výstavy, Ivan Rollinger z Patton Memorial Pilsen, uvedl, že název výstavy Thank you, boys! je všeříkající. „Je poděkováním našim osvoboditelům a jejich rodinám, protože přátelství, které bylo v roce 1945 navázáno a následně na více než čtyři desítky let zcela zpřetrháno, jsme byli schopni v roce 1990 obnovit a trvá dosud,“ řekl Ivan Rollinger.

Vernisáže se osobně zúčastnili dva američtí veteráni s rodinami a přáteli, kteří přijeli na letošní Slavnosti svobody. „Česká republika je mým druhým domovem. Má žena byla původem z Čech, moji přátelé na studiích byli Češi, vyrůstal jsem s komunitou českých farmářů v Texasu, od nichž jsem se naučil české slovo ‚pivo‘. Cítím se s vámi dobře a jsem v Plzni rád. Uvidíme, zda mi to věk dovolí i v příštím roce, přeci jen je mi už 97 let,“ sdělil George Thompson.

Richard Pieper přítomné pobavil historkou o tom, že v době osvobozování Plzně byl v Teplé. Když po pár dnech do Plzně přijel, objevil pivovar, dostal pět sudů piva, s kterými odjel zpět, a stal se válečným hrdinou.

Výstava je součástí doprovodného programu Slavností svobody Plzeň.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: