Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Plzni skončily zápisy pro ukrajinské děti, zájem byl menší, než se čekalo 

V mateřských a základních školách v Plzni skončily zvláštní zápisy pro ukrajinské děti. Zájem byl menší, než město očekávalo, připravenou kapacitu proto nemusí dále navyšovat, naopak k dispozici zůstávají ještě volná místa.  Konkrétně do mateřinek by mělo v září nastoupit 217 plně tříletých a starších dětí, do základních škol 747.

„Z ministerstva vnitra jsme měli určité odhady, a i vzhledem k tomu jsme u školek počítali až s 500 dětmi ve věku od tří do šesti let, u základních škol až se dvěma tisíci. Jsem ráda, že připravené kapacity jsou více než dostatečné a máme tak ještě případnou rezervu,“ shrnula zápisy radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová.

S ohledem na množství příchozích dětí a žáků z Ukrajiny nemusí školy naplňovat běžné třídy v ZŠ a MŠ až na maximální počet nebo využívat výjimky.

Plzeňský centrální obvod zdobí liliové a květnaté louky

Podle Lucie Kantorové není Plzeň výjimkou v tom smyslu, že k zápisům přišlo méně budoucích žáků, než se registrovalo přes koordinační centrum. „Důvod může být i ten, že děti již na území města Plzně nepobývají nebo rodiče plánují odjezd z Plzně, případně ještě nejsou nijak rozhodnutí a budou zápis řešit až v závěru srpna,“ uvedla. Základní školy budou na dodatečně přinesené žádosti o přijetí reagovat standardně jako na jiné žádosti, které dostávají. „V závěru srpna opět budeme schopni tyto žádosti řešit, protože máme vytvořenou dostatečnou kapacitu. V týdnu od 22. do 26. srpna bude v základních školách v rámci stanovených úředních dnů probíhat přijímání dodatečných žádostí a zároveň bude opět probíhat koordinace umisťování v rámci města Plzně,“ doplnila vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně Dagmar Škrlantová.

Žáci budou umístěni do homogenních tříd na odloučených pracovištích zatím při 11. ZŠ a Benešově ZŠ a MŠ, kde též budou otevřeny dvě třídy MŠ pro děti z Ukrajiny. Zároveň budou ukrajinské děti i žáci integrováni do běžných tříd v menším počtu a tam, kde k tomu jsou vytvořeny podmínky. Odloučená pracoviště základních i mateřských škol mohou být využita pouze pro ukrajinské děti a žáky, protože jsou zřízena pouze na výjimku ze stavebních a hygienických předpisů.

Co se týká mateřských škol, potvrdila se ohledně zájmu podobná skutečnost jako u základních škol. Na základě zápisů město zatím přijme 217 plně tříletých a starších dětí – uprchlíků z Ukrajiny. Většina z nich bude umístěna do nově připravených kapacit pro homogenní ukrajinské skupiny dětí, které byly zřízeny v režimu Lex Ukrajina na dobu určitou.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: